VINCETOXICUM FUSCATUM (Hornem.) Endl. – tolita / luskáč

Syn.: Alexitoxicon intermedium (Taliev) Pobed., Alexitoxicon maeoticum (Kleopow) Pobed., Antitoxicum intermedium (Taliev) Pobed., Antitoxicum maeoticum (Kleopow) Pobed., Antitoxicum minus (K. Koch) Pobed., Asclepias fuscata Hornem., Cynanchum fuscatum (Hornem.) Link, Cynanchum maeoticum Kleopow, Cynanchum minus K. Koch, Cynanchum urumoffii (Davidov) Hayek, Vincetoxicum fuscatum Rchb. f., Vincetoxicum intermedium Taliew, Vincetoxicum urumoffii Davidov
Čeleď: Apocynaceae Juss. – toješťovité

Vincetoxicum fuscatum

Rozšíření: Roste na Balkáně (od Srbska a Rumunska do Řecka), dále na Krymu, v Turecku, Arménii a zřejmě i v severozápadním Íránu.

Ekologie: Provází rozmanitá otevřená (stepní) stanoviště, travnaté nebo kamenité svahy, ale i světlé dubové lesíky. Lokality leží v nadmořské výšce 400–2000(–2500) m.

Vincetoxicum fuscatum

Popis: Vytrvalá mléčící bylina; lodyhy jsou 15–40 cm vysoké, především v horní části krátce pýřité. Listy jsou vstřícné; řapík je až 1 cm dlouhý; čepel je vejčitá, vejčitě kopinatá až kopinatá, až 6,5 cm dlouhá a 4 cm široká, na žilkách pýřitá, na bázi zaokrouhlená nebo mělce srdčitá, celokrajná, tupě špičatá. Květenství jsou 3–6květé úžlabní vrcholíky; květní stopky jsou až 6 mm dlouhé, pýřité; kališní cípy jsou kopinaté; koruna je kolovitá, 0,6–1 cm v průměru, tmavohnědá, cípy jsou podlouhlé, tupé; tyčinek je 5; blizny jsou 5laločné. Plody jsou lysé měchýřky až 6 cm dlouhé, s prodlouženým vrcholem, obsahují ochmýřená semena.

Poznámka: V Malé Asii se rozlišují dva poddruhy, zde je představen nominátní poddruh Vincetoxicum fuscatum subsp. fuscatum s lysými květy; naproti tomu subsp. boissieri se odlišuje bíle chlupatou korunou.

Vincetoxicum fuscatum
Vincetoxicum fuscatum
Vincetoxicum fuscatumVincetoxicum fuscatum
Vincetoxicum fuscatum

Fotografoval Mário Duchoň, dne 18. 5. 2011 (Turecko, Kappadokie, Göreme, údolí Zemi).