VIOLA AMBIGUA Waldst. et Kit. – violka obojetná / fialka premenlivá

Syn.: Viola campestris Bieb., Viola hirta subsp. ambigua (Waldst. et Kit.) Roug. et Fouc., Viola ambigua subsp. campestris (Bieb.) Gams
Čeleď: Violaceae Batsch – violkovité

Viola ambigua

Rozšíření: Centrum areálu druhu se nachází v jihovýchodní Evropě a Černomoří, zasahuje i do jižních oblastí střední Evropy (izolovaně i v severozápadních Čechách), na východě až do Zakavkazska. U nás se vyskytuje především na jižní Moravě, kde prochází severozápadní hranice souvislého areálu, na Slovensku se objevuje patrně jen na jediné lokalitě u Bratislavy.

Ekologie: Roste na výslunných, většinou jižně orientovaných travnatých stráních v pahorkatinách, nejčastěji na spraši, méně často i na mělkých skalnatých a kamenitých místech na bazických horninách (na vápenci, slepenci nebo na čediči). Vykvétá od března do dubna.

Viola ambigua

Popis: Vytrvalá bylina, 6–9(–13) cm vysoká, bez výběžků. Listy jsou vejčitě kopinaté, tuhé, v mládí kratičce chlupaté a lesklé, později hustě chlupaté, na bázi mělce srdčité, vždy křídlatě sbíhavé na řapík, vroubkovaně pilovité. Palisty jsou úzce trojúhelníkovité, obvykle třásnité. Květy jsou výrazně vonné, koruna modrofialová (výjimečně bílá), korunní lístky zaokrouhlené, ostruha vzhůru zakřivená. Plodem je tobolka.

Ohrožení a ochrana: Violka obojetná je zařazena k ohroženým druhům naší květeny (C3), zákonem je chráněna v kategorii silně ohrožených (§2). Na Slovensku je hodnocena jako druh ohrožený, také tady je chráněna zákonem (EN/§).

Viola ambigua
Viola ambiguaViola ambigua
Viola ambigua
Viola ambigua
Viola ambigua

Fotografovali Ladislav Kovář, dne 28. 3. 2005 (Česko, Morava, Mikulov, Svatý kopeček); Alena Vydrová, dne 10. 4. 2021 (Morava, Ječmeniště).