VITALIANA PRIMULIFLORA subsp. ASSOANA M. Laínz – drnečka

Syn.: Androsace congesta (O. Schwarz) Kress, Androsace vitaliana var. assoana (M. Laínz) Kress, Androsace vitaliana var. nevadensis (Chiarugi) Kress, Androsace vitaliana subsp. nevadensis (Chiarugi) Luceño, Vitaliana congesta O. Schwarz, Vitaliana intermedia O. Schwarz, Vitaliana primuliflora var. nevadensis Chiarugi
Čeleď: Primulaceae Batsch ex Borkh. – prvosenkovité

Vitaliana primuliflora subsp. assoana

Rozšíření: Endemit pohoří v centrální části Španělska, na jih zasahuje až do masivu Sierra Nevada v Andalusii.

Ekologie: Roste na horských hřbetech a na vrcholcích, často na místech s vlivem jehličkového ledu; lokality leží v nadmořských výškách 1500–3300 m.

Vitaliana primuliflora subsp. assoana

Popis: Vytrvalá polštářová bylina, dorůstá výšky jen několika centimetrů. Listy jsou střídavé, přisedlé, 2,5–7 mm dlouhé a 0,5–1,2 mm široké, zejména na vrcholu hustě krátce chlupaté; starší listy od lodyh odstávají. Květy jsou jednotlivé, krátce stopkaté na koncích lodyh; kalich je 5–7,5 mm dlouhý, s cípy stejně dlouhými nebo kratšími než kališní trubka; koruna je až 2,2 cm dlouhá, žlutá, s trubkou dlouhou 0,8–1 cm; tyčinek je 5; semeník je svrchní. Plody jsou kulovité tobolky s 2–3 semeny.

Poznámka: Podobně jako většina dalších poddruhů, které zasahují na Pyrenejský poloostrov, má i tento chlupaté listy; tím se zřetelně liší zejména od poddruhu nominátního (Vitaliana primuliflora subsp. primuliflora), který roste v Alpách a centrálních Pyrenejích. Za samotnými Pyrenejemi dále v horách poloostrova se vyskytuje ještě poddruh Vitaliana primuliflora subsp. flosjugorum, který vytváří řidčeji olistěné lodyhy se „stopkatými“ růžicemi. Roste v Cordillera Cantabrica a v horách kolem města León.

Vitaliana primuliflora subsp. assoana
Vitaliana primuliflora subsp. assoana

Fotografovala Věra Svobodová, dne 16. 5. 2017 (Španělsko, Andalusie, Sierra Nevada).