WITHANIA ARISTATA Pauq.

Syn.: Atropa aristata (Aiton) Poir., Physalis aristata Aiton
Čeleď: Solanaceae – lilkovité

Withania aristata

Rozšíření: Druh se vyskytuje na Kanárských ostrovech (všechny ostrovy souostroví kromě Lanzarote a Fuerteventury).

Ekologie: Roste v křovinatých formacích sukulentového buše, v dolních částech sezonních vodních toků (barrancos). Vykvétá od listopadu do dubna.

Popis: Keř až malý strom, 2–4 m vysoký, bohatě větvený, v létě opadavý. Borka je hrbolatá, šedá, listy řapíkaté, vejčité, celokrajné, lysé, lesklé, až 10 cm dlouhé. Květy jsou stopkaté, vyrůstají z úžlabí listů jednotlivě nebo v chudých hroznech, jejich koruny jsou zvonkovité, žlutozelené, kalich se během zrání plodu nápadně zvětšuje. Plodem je bobule. Druh je značně variabilní.

Využití: V makaronéské tradiční medicíně jsou listy, kůra i plody často používány jako prostředek k ulehčení revmatických potíží, užívají se proti nespavosti i při mnoha dalších zdravotních problémech.

Poznámka: Ve Středozemí a v jihozápadní Asii se vyskytuje podobný druh Withania somnifera, který se stejně jako popisovaný druh využívá v tradiční medicíně. Významné postavení má především v indickém léčitelství.

Withania aristata
Withania aristataWithania aristata
Withania aristata

Fotografovali Ladislav Hoskovec, dne 15. 6. 2006 (Španělsko, Kanárské ostrovy, Gran Canaria, Tafira – Jardín Botánico Viera y Clavijo); Vít Grulich, dne 19. 4. 2018 (Španělsko, Katalánsko, Barcelona, El Jardí Botànic de Barcelona).