Joseph Woods se narodil 24. srpna 1776 ve Stoke Newington (dnes součást Londýna), zemřel 9. ledna 1864 v Lewes v Sussexu. Britský botanik a geolog.

Pocházel z kvakerské rodiny, která se účastnila hnutí abolicionistů (usilovali o zrušení otroctví a obchodu s otroky). Jeho otec i strýc patřili k zakladatelům London Abolition Committee, předchůdce Committee for the Abolition of the Slave Trade. J. Woods se nejdříve vzdělával doma v Stoke Newingtonu, kde ho rodiče naučili především jazyky – latinu, řečtinu, novořečtinu, hebrejštinu, italštinu a francouzštinu. Asi v šetnácti letech začal studovat architekturu u D. A. Alexandra.
Zajímal se také o přírodní vědy, především botaniku a geologii. V roce 1806 založil společnost London Architectural Society a byl jejím prvním prezidentem. V roce 1816, ihned po skončení napoleonských válek, odcestoval na kontinent a navštívil Francii, Švýcarsko a Itálii, kde se zajímal o architekturu a rostliny. Vědecky zpracoval obtížný rod Rosa a studii publikoval v Transactions of the Linnean Society v roce 1818 s titulem Synopsis of the British Species of Rosa. Získal tak dobré jméno jako systematický botanik. Své zkušenosti z cest sepsal v Letters of an Architect publikovaných v roce 1828. Po roce 1835 zájem o botaniku převýšil jeho zájem o architekturu. Cestoval po kontinentu i Británii a publikoval v Companion to the Botanical Magazine v letech 1835 a 1836, také v The Phytologist od roku 1843. V roce 1850 publikoval The Tourist’s Flora: a descriptive catalogue of the flowering plants and ferns of the British Islands, France, Germany, Switzerland, Italy, and the Italian islands, kde popisoval své cesty po Evropě i Britských ostrovech.
Byl členem mnoha společností – Society of Antiquaries, Linnean Society a Geological Society, čestný člen Society of British Architects.

Standardní botanická autorská zkratka je J. WOODS. Na jeho počest byl pojmenován rod Woodsia, kapradinka, druhové jméno woodsii nese např. Mammillaria woodsii, Opuntia woodsii, Rumex woodsii, Rosa woodsii, Penstemon woodsii.
Rosa