GLEBIONIS CORONARIA (L.) Cass. ex Spach – zlateň věncová / chryzantémovka vencová

Syn.: Chamaemelum coronarium (L.) E. H. L. Krause, Chrysanthemum coronarium L., Dendranthema coronarium (L.) M. R. Almeida, Glebionis coronaria (L.) Tzvelev, Matricaria coronaria (L.) Desr., Pinardia coronaria (L.) Less., Xanthophthalmum coronarium (L.) Trehane
Česká jména: bylice zlateň (Presl 1846), žlutoko (Opiz 1852), kopretina, zlatý květ (Čelakovský 1879), kopretina zlatý květ, pinardie (Polívka 1912), kopretina věncovitá (Dostál 1950), zlateň věncová, pinardie (Dostál 1989, Kubát 2002), zlateň věncová, pinardie, kopretina věncová (Slavík 2004), zlateň věncová, pinardie (Danihelka 2012)
Slovenská jména: králik vencovitý (Dostál 1950), chryzantémovka vencová (Marhold et Hindák 1998)
Čeleď: Asteraceae – hvězdnicovité

Glebionis coronaria

Rozšíření: Původním je tento druh patrně jen v západním Středozemí, v současnosti je rozšířen v celém Středozemí, Makaronésii, jihozápadní Asii, také v Severní i Jižní Americe. V rámci druhu bývá rozlišována varieta Glebionis coronaria var. discolor, která se vyznačuje ligulami žlutobílými. Ojediněle se zplanělé exempláře tohoto druhu objevují i na území Česka.

Ekologie: Roste na okraji polí, v okolí zahrad a lidských sídel, podél cest a silnic, na rumištích a skládkách, pěstuje se často v zahradách a parcích. Vykvétá od března až do října.

Glebionis coronaria

Popis: Jedno- až dvouletá bylina, 30–100 cm vysoká. Lodyha je přímá, větvená, hustě olistěná, listy jsou střídavé, přisedlé, v obrysu kopinaté, 2–3krát peřenosečné, úkrojky jsou úzce trojúhelníkovité. Úbory jsou stopkaté, dosahují 3–7 cm v průměru; zákrov dorůstá 13–18(–20) mm v průměru, vnější zákrovní listeny jsou vejčité, při okraji s hnědým pásem a úzkým blanitým lemem, vnitřní zákrovní listeny mají blanitý lem širší a zaokrouhlený blanitý přívěsek; jazykovité květy jsou žluté nebo bílé, a pak u báze žluté (var. discolor), trubkovité květy jsou žluté. Plody jsou dvoutvaré nažky.

Využití: Velmi dekorativní rostlina, v Mediteránu se pěstuje od nepaměti, byla vyšlechtěna řada kultivarů, včetně plnokvětých. Ve střední Evropě se v kultuře objevila asi v 16. století. Mladé listy i stonky se používají jako salátová zelenina, zpracovávají se i tepelně. Mají údajně vysoký obsah vitaminu C a také provitaminu A.

Poznámka: K rodu Glebionis jsou v současnosti řazeny jen dva druhy, druhým je původem rovněž mediteránní zlateň osenní (Glebionis segetum).

Glebionis coronaria
Glebionis coronaria
Glebionis coronaria

Fotografováno dne 1. 4. 2010 (Kypr, Kourion).