Syn.: Alocasia undipes K. Koch et C. D. Bouché, Xanthosoma sagittifolium Liebm., nom. illeg.
Čeleď: Araceae Juss. – árónovité
Xanthosoma undipes
Rozšíření: Roste ve Střední Americe v Kostarice a Panamě a v Jižní Americe v Kolumbii, Venezuele a Ekvádoru.
Ekologie: Stanovištěm jsou vlhké deštné nebo mlžné lesy, vyskytuje se v nadmořských výškách 200–1800 m.
Xanthosoma undipes
Popis: Velmi statná vytrvalá jednodomá bylina s kmínkem 1–3 m vysokým, 10–15 cm v průměru, s kroužky jizev po odpadlých listech. Listy jsou střídavé; řapík je 0,3–1,4 m dlouhý; čepel je střelovitá. 35–80 cm dlouhá a 37–90 cm široká, svraskalá, na okraji zvlněná, na vrcholu tupá. V paždí listů vyrůstá několik stopkatých palic podepřených toulcem; stopka květenství je 9–34 cm dlouhá; toulec je až 30 cm dlouhý, na bázi nafouklý, zelený, přecházející do červena, výše zaškrcený, nad zaškrcením je bílý až krémový, otevřený; palice je 10–18 cm dlouhá, asi 1 cm široká, na bázi nese oranžové květy samičí, na vrcholu bílé květy samčí; jednotlivé květy jsou miniaturní. Plody jsou drobné nazelenalé bobule s mnoha semeny.
Poznámka: V části květenství uzavřené toulcem bývá často velké množství hmyzu; rostlina je opylována vrubounovitými brouky (chroustky) rodu Cyclocephala, kteří bývají na celý den uvězněni v toulci, teprve po 24 hodinách se dostávají ven obaleni množstvím pylu.
Xanthosoma undipesXanthosoma undipes
Xanthosoma undipes
Fotografováno ve dnech 21. 2. 2009 (Kostarika, distr. La Fortuna: Arenal) a 22. 2. 2009 (Kostarika, Monteverde: Santa Elena).