Syn.: Oresigonia brevifolia Willd. ex Rockh., Werneria articulata S. F. Blake, Werneria glandulosa Klatt, nom. illeg., Werneria humilis Kunth, Werneria lehmannii Klatt, Werneria lehmannii Hieron.
Čeleď: Asteraceae Bercht. et J. Presl – hvězdnicovité
Xenophyllum humile
Rozšíření: Roste v Andách od střední Kolumbie přes Ekvádor do Peru, ojedinělá lokalita leží i v severní Bolívii. Na jihu Kolumbie a v Ekvádoru patří k běžnějším druhům.
Ekologie: Stanovištěm jsou vysokohorské formace páramo, superpáramo a vlhká puna, obvykle na svažitých místech s dobrou drenáží.
Xenophyllum humile
Popis: Poduškovitá rostlina, vytváří kompaktní polokulovité polštáře až 1 m v průměru. Listy jsou střídavé, spirálně uspořádané, válcovité, až 2 cm dlouhé, na průřezu eliptické, zelené, s žlutavou, nepichlavou špičkou. Úbor je jediný, krátce stopkatý; zákrov je jednořadý, zákrovní listeny jsou na bázi srostlé; jazykovité květy v počtu 12 jsou samičí, nestejně dlouhé, s bílou ligulou, trubkovitých květů je kolem 25, oboupohlavných, žlutavých. Nažky jsou hruškovité, tmavé, s 7–9 žebry, chmýr je tvořen bílými štětinami.
Poznámka: Vzhled hustých polštářů svědčí o adaptaci k podmínkám, v nichž se velmi uplatňuje vítr. Proto prosperuje i ve velmi vysokých nadmořských výškách: zaznamenán byl až v 4650 m.
Xenophyllum humile
Xenophyllum humile
Fotografoval Mário Duchoň, ve dnech 1. 3. 2014 (Ekvádor, Parque nacional El Cajas) a 10. 3. 2014 (Ekvádor, Parque nacional Sangay, El Altar).