Syn.: Agaricus radicatus Relhan, Collybia radicans P. Kumm., Collybia radicata (Relhan) Quél., Gymnopus radicatus (Relhan) Gray, Mucidula radicata (Relhan) Boursier, Mucidula radicata f. marginata Konrad et Maubl., Oudemansiella radicata (Relhan) Singer, Oudemansiella radicata var. marginata (Konrad et Maubl.) Bon et Denis – slizečka kořenující, slizečka ocasatá
Čeleď: Physalacriaceae Conner
Xerula radicata

Xerula radicata

Rozšíření a ekologie: Vyrůstá hojně od června do října v listnatých lesích na ztrouchnivělém dřevu listnatých stromů, i zanořeném v půdě.
Popis: Klobouk má průměr 3–15 cm, v mládí je zvoncovitý, postupně se rozevírá, ve stáří může být až plochý se zdviženým okrajem. Ve středu klobouku je tupý hrbol. Povrch je paprskovitě vrásčitý, pokožka hladká, nápadně lesklá, dá se snadnou sloupnout. Má okrovou, světle hnědou, až šedohnědou barvu. Lupeny jsou řídké, dosti silné a široké, střídané kratšími, mají bělavou barvu. Třeň je dlouhý 10–25 cm a 0,5–1,2 cm široký. Je válcovitý, nahoře zúžený, v mládí plný, později dutý, tuhý, ve spodní části pýřitý. V horní části má bělavou barvu, jinde je zbarven stejně jako klobouk. Zesílená báze pokračuje do substrátu dlouhým kořenovitým výběžkem, který může být i delší než třeň. Dužnina je tenká, bělavá, vůně i chuť nevýrazná. Výtrusný prach je bílý, výtrusy elipsoidní, hladké, 12–18 × 9–12 µm velké.
Záměny: Podobná penízovka dlouhonohá (Xerula pudens) se liší sametovou pokožkou.
Využití: Je to jedlá houba průměrné kvality. Používají se jen oloupané klobouky.
Poznámka: Jsou studovány léčivé účinky metabolitů této houby – snižují krevní tlak, mají antimykotické a protirakovinné účinky.
Xerula radicataXerula radicata
Xerula radicata
Fotografováno ve dnech 21. 6. 2009 a 4. 8. 2008 (u Roztok).