XIMENIA AMERICANA L.

Syn.: Heymassoli inermis Aubl., Heymassoli spinosa Aubl., Pimecaria odorata Raf., Ximenia aculeata Crantz, Ximenia arborescens Tussac ex Walp., Ximenia elliptica G. Forst., Ximenia fluminensis M. Roem., Ximenia inermis L., Ximenia laurina Delile, Ximenia loranthifolia Span., Ximenia montana Macfad., Ximenia multiflora Jacq., Ximenia oblonga Lam. ex Hemsl., Ximenia spinosa Salisb., Ximenia verrucosa M. Roem., Ziziphus littorea Teijsm. ex Hassk.
Čeleď: Olacaceae Juss. – smradlavcovité

Ximenia americana

Rozšíření: Druh má rozsáhlý areál od jihovýchodu Spojených států (Florida) přes celou Střední Ameriku až do Argentiny přibližně po 35. rovnoběžku, také roste na ostrovech v Karibiku. Zplanění bylo hlášeno z tropické Afriky, jihovýchodní Asie a severovýchodní Austrálie.

Ekologie: Roste v suchých lesích, v křovinaté savaně a často i v lemech pláží podél pobřeží. Vystupuje až do nadmořské výšky 1500 m. Díky dužnatým plodům se snadno šíří pomocí ptáků, ale pecka je dobře přizpůsobena k plavání.

Ximenia americana

Popis: Poloparazitický poloopadavý keř nebo menší stromek, dorůstá výšky až 10 m; kmen má šedohnědou borku; větve jsou rozkladité, nesou až 7 cm dlouhé trny a brachyblasty s listy. Listy jsou krátce řapíkaté, tvarově variabilní, nejčastěji vejčité až eliptické, 1–7 cm dlouhé a 1–4 cm široké, celokrajné, na vrcholu špičaté až hrotité, při usychání se zbarvují do červenohněda. Květy jsou úžlabní nebo na brachyblastech, po 2–10 v okolících a na 0,3–1,5 cm dlouhých stopkách; jsou oboupohlavné, 4četné; kalich je srostlý, cípy jsou 1–1,5 mm dlouhé, na okraji chlupaté; korunní lístky jsou volné, kopinaté, 4–6 mm dlouhé, na svrchní straně výrazně odstále chlupaté; tyčinky jsou ve 2 kruzích a mají krátké nitky; semeník je svrchní, vřetenovitý, 2–4 mm dlouhý. Plodem je stlačeně kulovitá peckovice 1,5–2,5 cm dlouhá, dužnina je zelenavá až oranžová, s jednou peckou.

Ximenia americana
Ximenia americana

Fotografovali Alena Vydrová a Vít Grulich, dne 28. 2. 2009 (Kostarika, NP Manuel Antonio).