ZANTEDESCHIA AETHIOPICA (L.) Spreng.

Syn.: Arodes aethiopicum (L.) Kuntze, Calla aethiopica L., Calla ambigua Salisb., Calla moschata Moench, nom. illeg., Colocasia aethiopica (L.) Link, Otosma aethiopica (L.) Raf., Pseudohomalomena pastoensis A. D. Hawkes, Richardia aethiopica (L.) Spreng., Richardia africana Kunth
Česká jména: zantedeschia, lidově „kala“, „pokojová kala“ (Mareček 2001)
Čeleď: Araceae Juss. – árónovité

Zantedeschia aethiopica

Rozšíření: Původní areál se rozkládá na jihu afrického kontinentu, od nejjižnější části na sever až po Keňu, ovšem přirozený výskyt severně od Jihoafrické republiky bývá někdy zpochybňován. S jistotou druhotný výskyt byl zaznamenán zejména na jihu Austrálie, v Tasmánii, na Novém Zélandu, ale i na Maskarénách, na ostrovech v Pacifiku i Karibiku i na jihozápadě USA, na jihoamerickém kontinentu (argentinská Pampa, jih Brazílie, Chile), ostrovech Juana Fernándeze a zřejmě i jinde.

Ekologie: Provází otevřené mokřady, periodicky vlhká místa i vlhčí typy lesní vegetace, vystupuje do nadmořské výšky 2250 m.

Zantedeschia aethiopica

Popis: Vytrvalá bezlodyžná bylina se silným oddenkem, dorůstá výšky 0,6-1(–1,4) m. Listy jsou přízemní, dlouze řapíkaté, se střelovitou čepelí, až 45 cm dlouhou a 25 cm širokou. Květenství je palice na dlouhém stvolu, podepřená bílým, nálevkovitým, až 25 cm dlouhým toulcem, jehož dolní část se překrývá; palice je až 9 cm dlouhá; květy jsou jednopohlavné, velmi drobné, postrádají květní obaly; na bázi palice jsou květy samičí, tvořené 3pouzdrým semeníkem; výše jsou květy samčí s přisedlými prašníky. Plody jsou bobule, v době zralosti zelené až oranžové.

Ohrožení a ochrana: V Červeném seznamu květeny Jihoafrické republiky (2009) je druh klasifikován jako vyžadující pozornost (LC – least concern).

Využití: Zahradnicky velmi oblíbená rostlina, v subtropech a tropech často pěstovaná ve venkovních kulturách, odkud pomístně uniká do přírody; v chladnějších územích se obvykle pěstuje v květináčích. Barevné kultivary vznikly křížením s dalšími druhy rodu Zantedeschia. V lidovém léčitelství byly listy po uvaření aplikovány jako obklady, např. při léčbě revmatismu.

Poznámka: V květech této rostliny bývá často nalézána drobná rosnička Hyperolius horstockii, která se zde skrývá před predátory. Rostlina je oblíbenou potravou dikobrazů.

Zantedeschia aethiopicaZantedeschia aethiopica
Zantedeschia aethiopica
Zantedeschia aethiopica

Fotografovali Alena Vydrová a Vít Grulich, v září 2012 (Jihoafrická republika, Western Cape, Hermanus, Gansbaai, Tulbagh a Darling).