Syn.: Acacia alba Colla, Acacia colleana C. Presl, Acacia hamiltonii Ham., Acacia linearis Ham., Acacia portoricensis (Jacq.) Willd., Acacia ungulata Desv., Acacia vespertina Macfad., Anneslia nicaraguensis (Loes.) Britton et Rose, Anneslia portoricensis (Jacq.) Donn. Sm., Anneslia spraguei Britton et Rose, Calliandra nicaraguensis Loes., Calliandra nicaraguensis Taub. et Loes., Calliandra nogalensis Lundell, Calliandra portoricensis (Jacq.) Benth., Calliandra siltepecensis Lundell, Calliandra spraguei (Britton et Rose) Lundell, Feuilleea portoricensis (Jacq.) Kuntze, Lysiloma marchiana Griseb., Mimosa guineensis Schum. et Thonn., Mimosa portoricensis Jacq.
Čeleď: Fabaceae Lindl. – bobovité; Mimosaceae R. Br. – citlivkovité
Zapoteca portoricensis
Rozšíření: Antilský druh, zřejmě pochází z Jamajky, Portorika a Panenských ostrovů. V současné době se vyskytuje rovněž ve Střední Americe od jižní části Mexika až po Panamu a v jižní Americe až po Brazílii a Bolívii, otázka původnosti v tomto prostoru však není jednoznačně vyřešena.
Ekologie: Stanovištěm jsou vlhké křoviny, často i druhotné, v tropickém klimatu od hladiny moře do nadmořské výšky 1500 m.
Zapoteca portoricensis
Popis: Stálezelený keř vysoký 2–4 m, s chabými, někdy opíravými nebo šplhavými, krátce chlupatými až olysalými větvemi. Listy jsou dvakrát zpeřené, v prvním řádu do 2–6 párů, lístků druhého řádu je 10–30 párů, jsou podlouhlé až kopinaté, 5–16 mm dlouhé a 1–3 mm široké, obvykle lysé, celokrajné, na vrcholu tupé nebo zaokrouhlené. Květenství jsou úžlabní mnohokvěté strbouly na stopkách 3–10 cm dlouhých; kalich je asi 2 mm dlouhý, lysý; koruna je 3–4 mm dlouhá, světle zelená; tyčinky jsou početné, 1,5–2 cm dlouhé, bílé; semeník je jediný. Plodem je mnohosemenný lusk 4–12 cm dlouhý a 0,6–1,1 cm široký, na bázi zúženy, na vrcholu tupý nebo zaokrouhlený.
Poznámka: Rod Zapoteca byl odčleněn od rodu Calliandra na základě odlišného základního chromosomového čísla, znaků na pylových zrnech, semenáčcích i dalších. Dnes se sem řadí kolem 20 druhů ze Střední a Jižní Ameriky.
Zapoteca portoricensis
Zapoteca portoricensis
Zapoteca portoricensis
Zapoteca portoricensis
Fotografovali Alena Vydrová a Vít Grulich, dne 22. 9. 2016 (Itálie, Sicílie, Palermo, v kultuře v botanické zahradě).