Syn.: Bryonia cordata Thunb., Bryonia punctata Thunb., Bryonia scabra L. f., Bryonia scabra Thunb., nom. illeg.
Čeleď: Cucurbitaceae Juss. – tykvovité
Zehneria scabra
Rozšíření: Druh s rozsáhlým areálem v subsaharské Africe. Na východě kontinentu roste od Eritrey až po Jihoafrickou republiku. Na západě Afriky se vyskytuje především v Kamerunu a přilehlých částech Nigérie, přesahuje i na ostrov Bioko; dále byl zjištěn v Ghaně a Libérii. Mimo Afriku roste v Jemenu a v Saúdské Arábii. Nejistý je výskyt na Madagaskaru, v Indii a v jihovýchodní Asii, kde se vyskytuje několik blízce příbuzných druhů.
Ekologie: Roste na okrajích křovinatých porostů a lesíků, od savan až do afromontánního stupně, v širokém rozpětí nadmořských výšek; fotografované rostliny byly pozorovány ve výšce 3000 m.
Zehneria scabra
Popis: Dvoudomá bylinná ovíjivá liána; lodyhy jsou hranaté, až 6 m dlouhé, s jednoduchými, nerozvětvenými úponky. Listy jsou střídavé, řapíkaté, široce vejčité, obvykle mělce 3–5laločné, 2–10 cm dlouhé i široké, na líci drsné, na rubu měkce šedě plstnatě chlupaté; řapík je 0,7–7 cm dlouhý, lysý nebo nazpět štětinatý. Květy jsou 5četné; samičí tvoří v paždí listů téměř přisedlé okolíky, samčí tvoří okolíky stopkaté; koruna je nálevkovitá, 1,5–3,5 mm dlouhá, bělavá, později žloutnoucí; tyčinky v samčích květech jsou 3; v samičích květech je 2,5–5 mm dlouhý spodní semeník. Plodem je 6–8(–10) mm velká bobule, za plné zralosti oranžová až červená, lesklá.
Zehneria scabra
Zehneria scabra
Zehneria scabra
Fotografováno dne 31. 10. 2013 (Etiopie, Simien Mountains, Sone).