Syn.: Roepera debilis (Cham.) Beier et Thulin
Čeleď: Zygophyllaceae R. Br. – kacibovité
Zygophyllum debile
Rozšíření: Druh s malým areálem v Jihoafrické republice v provincii Western Cape, snad s malým přesahem do provincie Eastern Cape: roste jen v pohoří Swartberg a na jeho úpatí.
Ekologie: Provází křovinaté porosty na kamenitých svazích, lokality leží v nadmořské výšce 200–900 m.
Zygophyllum debile
Popis: Přímý nebo rozkladitý keř nebo keřík, dorůstá výšky 0,3–1,5 m; letorosty jsou bylinné, hranaté, pruhované, později dřevnatí. Listy jsou vstřícné, řapíkaté, tvořené dvěma lístky; lístky jsou tenké, poněkud sukulentní, eliptické, 2–2,5 cm dlouhé a 0,8–1 cm široké, špičaté, zašpičatělé až hrotité, sivé; palisty jsou drobné, trojúhelníkovité. Květy jsou 4–5četné; kališní lístky jsou volné, dužnaté, vejčité, asi 5 mm dlouhé, vytrvalé; korunní lístky jsou rovněž volné, obvejčité, asi 1,5 cm dlouhé, světle žluté, na bázi s tmavě purpurovou skvnkou; tyčinek je 10; gyneceum tvoří 5 srostlých plodolistů se svrchním semeníkem. Plody jsou elipsoidní 5pouzdré křídlaté tobolky, 1,4–1,7 cm dlouhé, křídla jsou asi 2 mm široká, červenohnědá; v každém pouzdře se tvoří několik semen.
Poznámka: V jižní Africe roste více než 40 z celkového počtu asi 120 druhů rodu; převážná většina na jihu a jihozápadě Jihoafrické republiky, s mírným přesahem do Namibie a Botswany. Většina jihoafrických druhů (a asi 25 druhů australských) je některými badateli oddělována do samostatného rodu Roepera.
Zygophyllum debile
Zygophyllum debile
Fotografováno dne 21. 9. 2012 (Jihoafrická republika, Western Cape, Prince Albert, cestou na Swartberg Pass).