Čeleď: Cleomaceae Bercht. et J. Presl – luštěnicovité
Rozšíření: Endemit nevelkého území na jihovýchodě Arabského poloostrova, centrum areálu leží v Ománu, roste i v sousedním Jemenu a na Sokotře.
Ekologie: Stanovištěm jsou kamenité svahy a štěrkové pláně, např. v suchých vádí, preferuje vápencové podloží. Vystupuje až do nadmořské výšky 600 m.
Popis: Přímý, obvykle kompaktní keřík 15–100 cm vysoký, hustě stopkatě žláznatý; po rozemnutí voní po citrónu. Listy jsou střídavé, eliptické až téměř okrouhlé, (0,5–)0,8–2 cm dlouhé a (0,5–)0,8–1,5 cm široké, kožovité, na obou stranách pokryté stopkatými lepkavými žlázkami, celokrajné; řapík 0,7–2 cm dlouhý. Květenství je chudý hrozen, alespoň na bázi s listeny; květní stopky jsou 0,4–1,5 cm dlouhé; květy jsou 4četné; kališní lístky jsou volné, kopinaté, nestejné, 3–5 mm dlouhé; korunní lístky jsou rovněž volné, čárkovité, 5–8 mm dlouhé, nazpět obrácené, citrónově žluté, často uprostřed s tmavším pruhem; tyčinky jsou 4, dlouze vyniklé; pestík tvoří 2 srostlé plodolisty. Plody jsou krátce válcovité tobolky 1,2–1,8(–2,2) cm dlouhé a 0,5–0,5 cm široké s četnými stopkatými žlázkami.
Využití: Nasekané voňavé lístky jsou občas používány jako tělní deodorant.
Poznámka: Vedle nominátního poddruhu se rozlišuje ještě poddruh Cleome austroarabica subsp. muscatensis, který se vyznačuje hustým šedivým vlnatě žláznatým oděním. Je vázán na hory v severní části Ománu, ale je znám i ze Spojených arabských emirátů a ze Saúdské Arábie.
Fotografovali Alena Vydrová a Vít Grulich, dne 25. 9. 2015 (Omán, gov. Dhofar, wádí Ash Shuwaymiyah).