Syn.: Echites religiosus Teijsm. et Binn.
Čeleď: Apocynaceae Juss. – toješťovité
Rozšíření: Druh jihovýchodní Asie, jehož areál leží v jižní Číně (provincie Kuang-tung), Indočíně, Thajsku i kontinentální Malajsii. V jihovýchodní Asii bývá rovněž často vysazován do zahrad a parků.
Ekologie: Roste na vlhkých až mokrých stanovištích, na březích vodních toků, nejčastěji se však objevuje v blízkosti lidských sídel, v zahradách a v jejich okolí.
Popis: Stálezelený keř až menší strom, obvykle 3–5 m vysoký, s borkou šedohnědou a letorosty jemně chlupatými. Listy jsou vstřícné, krátce řapíkaté, eliptické až podlouhle vejčité, 2,5–7,5 cm dlouhé a 1,5–3 cm široké, na bázi klínovité až zaokrouhlené, celokrajné, mírně zvlněné, na vrcholu špičaté, lysé, jen podél střední žilky jemně chlupaté, s 5–7 páry vedlejších žilek. Květenství je terminální, vrcholičnaté, krátce stopkaté, 1–13květé; květy jsou oboupohlavné, kališní lístky jsou vejčité, zhruba 1,5 mm dlouhé, koruna je bílá, trubkovitě kolovitá, trubka je jen 3–4 mm dlouhá, lysá, korunní cípy jsou vejčité, až 7 mm dlouhé, jemně chlupaté, pakorunka chybí; tyčinek je 5, jsou z koruny vyniklé, jejich nitky jsou kratší než střelovité prašníky, čnělka je 1. Plody jsou dva měchýřky, které jsou 12–17 cm dlouhé.
Využití: Dekorativní dřevina, vysazuje se v tropických zahradách, v mírném pásu se pěstuje jako kontejnerová rostlina, kterou je nutné na zimu uschovat do bezmrazého prostoru. Upravuje se i do bonsajové podoby. Kořeny se používají v asijské tradiční medicíně.
Poznámka: Od ostatních zástupců rodu lze tento druh dobře odlišit absencí květní pakorunky.
Fotografovala Věra Svobodová, dne 21. 3. 2011 (Vietnam, okolí Saigonu, zahrada u Ben Dinh).