CENTAUREA STENOLEPIS A. Kern. – chrpa úzkoperá / nevädzovec úzkoperý

Syn.: Centaurea austriaca subsp. stenolepis (A. Kern.), Centaurea cetia J. Wagner, Centaurea phrygia subsp. capitata (Koch) Arcang., Centaurea phrygia subsp. pallida (Koch) Arcang., Centaurea phrygia subsp. stenolepis (A. Kern.) Gugler, Jacea stenolepis (A. Kern.) Soják
Česká jména: chrpa úzkoperá (Kubát 2002)
Slovenská jména: nevädzovec úzkoperý (Marhold et Hindák 1998)
Čeleď: Asteraceae – hvězdnicovité

Centaurea stenolepis

Rozšíření: Roste v jihovýchodní Evropě a severozápadní Anatolii, na západě zasahuje do Itálie, na severu na jižní Slovensko a do České republiky. Podunajím proniká přes Rakousko až do Bavorska. U nás roste velmi vzácně v Čechách u Dománovic, vzácně na nejjižnější Moravě, poněkud hojnější je v Bílých Karpatech. Kdysi rostla v Podyjí a snad i jinde.

Ekologie: Roste na pasekách, kolem starých lesních cest, v lesních světlinách a v lemech teplomilných doubrav, na dostatečně světlých místech; v Bílých Karpatech také na subxerofilních loukách. Kvete od července do září.

Centaurea stenolepis

Popis: Vytrvalá bylina vysoká 40–120 cm s přímou hustě olistěnou lodyhou, zpravidla jen v horní polovině větvenou. Listy jsou bylinné, celistvé, na okraji drobně oddáleně zubaté, zvláště v mládí až pavučinatě chlupaté. Listy přízemní růžice jsou dlouze řapíkaté, až 30 cm dlouhé, s čepelí kopinatou, úzce eliptickou až obkopinatou, špičatou, postupně zúženou v řapík. Dolní a střední lodyžní listy jsou krátce řapíkaté, horní jsou přisedlé s klínovitou nebo zaokrouhlenou bází. Listy se často směrem nahoru po lodyze postupně zmenšují. Úbory mají průměr asi 4 cm, obvykle jsou nahloučené ve složené květenství na konci lodyhy na krátkých větvích, případně jsou nahloučené na koncích delších větví. Květy jsou pouze trubkovité, růžové až růžově fialové, okrajové jsou zveličené. Zákrov je víceřadý, válcovitý až vejcovitý, zřetelně delší než širší. Zákrovní listeny se střechovitě překrývají a jsou protažené v členitě třásnité, směrem od zákrovu vyhnuté výrůstky. Přívěsky vnějších a středních zákrovních listenů jsou na bázi černé nebo tmavě hnědé, v horní části světle hnědé až okrové, jejich spodní část je úzce kopinatá až čárkovitá, jen 0,4–0,9 mm široká, niťovitě protažená část má 10–16 postranních třásní na každé straně. Nejdelší přívěsky včetně třásně jsou dlouhé 8–12 mm. Nažky jsou světlé, zakončené kratičkým chmýrem.

Ohrožení a ochrana: V Červeném seznamu ČR je uvedena jako druh silně ohrožený (C2r).

Centaurea stenolepis
Centaurea stenolepis
Centaurea stenolepis
Centaurea stenolepisCentaurea stenolepis
Centaurea stenolepis

Fotografováno dne 14. 7. 2013 (Česko, PR Machová).