Syn.: Menziesia empetriformis Smith
Čeleď: Ericaceae – vřesovcovité
Rozšíření: Hory západu Severní Ameriky, od Yukonu a Severozápadních teritorií po jižní Kalifornii a Colorado. U nás je druh občas pěstován v zahradních vřesovištích.
Ekologie: Alpinská a subalpinská vřesoviště, občas sestupuje níže do chladných skalnatých jehličnatých lesů. V nadmořské výšce od 1400 až do 3500 m.
Popis: Polokeř s poléhavými až vzpřímenými větvemi. Rostliny řídce větvené, 5–50 cm vysoké. Větve v mládí žláznatě chlupaté, později olysávající. Listy vždyzelené, jehlicovité, 4–15 mm dlouhé, 1–1,5(–2) mm široké, na okrajích celistvé nebo jemně žláznatě pilovité, jinak lysé, na spodní straně rýhované. Květenství chocholičnaté, z 1–14 květů. Květní stopky 5–25 mm dlouhé, žláznaté, se 2 listenci. Květy vzpřímené až nicí. Kališní lístky široce vejčité, 2–3 mm dlouhé, na vnější straně žláznaté. Koruna růžová, zvonkovitá, 5–8 mm dlouhá. Tyčinek 10, 1,5–3 mm dlouhé, nitky žláznaté. Čnělka 5–7 mm dlouhá. Tobolky 5pouzdré, kulovité, žláznaté, 3–4 mm v průměru.
Poznámky: Druhy rodů Phyllodoce a Cassiope jsou v Americe nazývány horský vřes (mountain-heather). Phyllodoce je jméno jedné z mořských nymf v řecké mytologii.
Fotografovali Alena Vydrová a Vít Grulich, ve dnech 12. 7. 2007 (Kanada, Vancouver Island, Strathcona Provincial Park, Forbidden Plateau); Jan Prančl, dne 17. 7. 2009 (Kanada, Vancouver, Grouse Mountain; odkvetlé rostliny).