Syn.: Duranta buxifolia Poir. ex Schauer, Duranta hitchcockii Moldenke
Čeleď: Verbenaceae Jaume St-Hil. – sporýšovité
Rozšíření: Druh severozápadu Jižní Ameriky, vyskytuje se v andské oblasti Kolumbie, Ekvádoru, Peru a Bolívie.
Ekologie: Roste na horských křovinatých svazích a v suchých lesích, rovněž však na stanovištích ryze ruderálních, kolem cest a v blízkosti lidských sídel, objevuje se též v městské zeleni, v pásmu do 2000 až do 4000 m.
Popis: Bohatě větvený keř, až 200 cm vysoký, s větvemi na průřezu hranatými a s trny delšími než listy. Listy jsou vstřícné nebo v přeslenech po několika, krátce řapíkaté, obvejčitě eliptické, 1,8–3 cm dlouhé, na bázi klínovité, celokrajné nebo u vrcholu oddáleně zubaté, často podvinuté, na vrcholu zaokrouhlené nebo špičaté, někdy hrotité, kožovité, na líci lesklé, na rubu žláznatě tečkované, na žilkách chlupaté, později olysalé. Květenství je axilární nebo terminální, hroznovité, květonosné větve jsou dobře olistěné; kalich je zvonkovitý, 5–7 mm dlouhý, 5cípý; koruna je řepicovitá, modrá, nafialovělá nebo i bílá. Plody jsou drobné peckovice se zobánkem, ve zralosti žluté.
Využití: Plody se používají v tradiční jihoamerické medicíně, rovněž v kosmetice, lze je upravovat i v kuchyni, dřevo se sbírá jako palivové. Dřevině lze přiznat i určitou hodnotu okrasnou, vysazuje se například do živých plotů.
Poznámka: V rodu Duranta je rozlišováno kolem 30 druhů, které se vyskytují v pásu od Floridy a Texasu po Brazílii a Argentinu.
Fotografovala Ljuba Procházková, dne 22. 9. 2015 (Ekvádor, provincie Pichincha, Cochasquí).