Syn.: Hippocastanum vulgare Gaertn., Pawia hippocastanum Kuntze
Česká jména: maďal bodlavý (Presl 1819, Opiz 1852), maďal obecný, sviňské kaštany, divoký kaštan, koňský kaštan (Sloboda 1852), kaštan koňský, jirovec (Čelakovský 1879), jirovec obecný, konský kaštan, maďal (Polívka 1912), jírovec maďal (Dostál 1950, Dostál 1989), jírovec maďal, koňský kaštan (Kubát 2002)
Slovenská jména: maďal divý, divý kaštan (Reuss 1853), pagaštan konský (Dostál 1950, Bertová 1984, Marhold-Hindák 1998)
Čeleď: Hippocastanaceae DC. – jírovcovité; Sapindaceae Juss. – mýdelníkovité
Aesculus hippocastanum
Rozšíření: Hory centrální části Balkánského poloostrova – Makedonie, severní Řecko, Bulharsko, v Albánii pravděpodobně původní populace tohoto druhu zanikly. Dnes se jírovec maďal vyskytuje skoro po celé Evropě (kromě severních oblastí). Je sekundárně rozšířen i v mírném pásu Severní Ameriky (především na severovýchodě USA). Do Evropy se z Balkánu rozšiřoval již od 16. století.
Ekologie: Na Balkánském poloostrově roste v listnatých i smíšených lesích, vystupuje až do nadmořské výšky okolo 1500 m. Kvete během května.
Popis: Opadavý strom dorůstající až 30 m výšky. Koruna kulovitá, ve stáří s větvemi převislými. Kůra hladká, věkem hrubne a částečně se odlupuje v malých šupinách. Pupeny silně lepkavé, červenohnědé. Listy 5–7četné, dlouze řapíkaté, na okraji nepravidelně dvojitě pilovité. Svěže zelené, lysé. Květní laty dlouhé až 30 cm, kalich chlupatý a zelený. Korunní lístky bílé s růžovými tečkami, na bázi se žlutou, později červenou skvrnou. Tyčinky vyčnívají z květu. Tobolky jsou kulovité, ostnité, semena tmavě hnědá, velká cca 3 cm.
Aesculus hippocastanumAesculus hippocastanum
Aesculus hippocastanum
Aesculus hippocastanum
Využití: Jírovec maďal je důležitá parková dřevina. Vyjma horských oblastí se pěstuje po celém státě. Snáší i mírné zastínění a vyžaduje hluboké a humózní půdy. Bylo vyšlechtěno několik kultivarů, které mají sterilní květy a netvoří plody (neznečisťují tedy okolí), mají různě tvarovány listy, různý habitus koruny atd. Některé z nich jsou však dosti vzácné, jako například na další fotografii zachycený Aesculus hippocastanum ´Laciniata´.
Je to také významná medonosná a léčivá dřevina.
Aesculus hippocastanum Laciniata
Fotografovali Lubomír Rak, dne 11. 5. 2006 (Praha), a Ladislav Hoskovec, ve dnech 30. 8. 2009 (zámecký park Ploskovice) a 22. 5. 2016 (Chotuc).