Syn.: Turritis glabra L., Turritis stricta Host, Arabis perfoliata Lam., Arabis pseudoturritis Boiss. et Heldr., Erysimum glastifolium Crantz, Erysimum glabrum (L.) O. Kuntze
Čeleď: Brassicaceae Burnett – brukvovité
Arabis glabra
Rozšíření: Souvislý výskyt sahá od středního Španělska a Anglie na západě a střední Skandinávie na severu po střední Itálii, jižní Balkán, podél severního pobřeží Černého Moře a Kavkaz na jihu, v mírném pásu až do střední Asie na východě. V Severní Americe od v mírném pásu od východního pobřeží téměř přes celý kontinent. Ostrůvkovitě v jihovýchodní Asii a na západě Severní Ameriky. Zavlečen do střední Afriky a Austrálie. U nás roste po celém území kromě nejvyšších poloh.
Ekologie: Tento huseník se vyskytuje především na pasekách a lesních lemech, okrajích lesních cest, kamenitých a křovinatých stráních a březích regulovaných toků. Upřednostňuje vysychavé, zásadité až mírně kyselé a na živiny bohaté půdy.
Popis: Dvouletá, 50–110 cm vysoká bylina. Lodyha přímá, jednoduchá, oblá, ojíněná, v dolní části chlupatá. Přízemní listy obkopinaté, kracovitě peřenoklané, v době květu již zaschlé. Lodyžní listy střídavé, přisedlé, střelovitou bází objímající lodyhu, kopinaté, celokrajné, lysé. Květenstvím je hrozen s více než 25 květy. Květy pravidelné, čtyřčetné, korunní lístky 4–6 mm dlouhé, asi o polovinu delší než kališní lístky, zaokrouhlené, žlutavě bílé. Plodem je šešule. Kvete od června do července.
Arabis glabraArabis glabraArabis glabraArabis glabra
Fotografováno dne 19. 5. 2007 (Labe u Velkého Oseku).