Syn.: Statice armeria L., Statice maritima Mill., Armeria elongata (Hoffm.) W. D. J. Koch
Čeleď: Plumbaginaceae Juss. – olověncovité
Armeria maritima

Armeria maritima

Rozšíření: Druh s cirkumpolárním rozšířením – severní a západní Evropa, Azorské ostrovy, severní Asie, Dálný východ, Severní Amerika i jih Jižní Ameriky. V tomto rozlehlém areálu se rozlišuje několik poddruhů. U nás byla v minulosti zaznamenána pouze jako zplanělá v Ústí nad Labem.
Ekologie: Roste na skalách a útesech, také na písčinách, na zasolených půdách, často v dosahu mořského příboje, halofyt. Druhotně roste i podél silnic, proniká také do okolí lidských sídel. Kvete od května do září.
Popis: Vytrvalá trsnatá bylina, 10–15(–20) cm vysoká, listy přízemní, úzce čárkovité, bez zřetelných žilek, jen nanejvýše 1,2 mm široké, stvoly vystoupavé až přímé, pýřité. Strbouly až 25 mm v průměru, vnější zákrovní listeny tupé nebo tupě špičaté, kratší nebo jen nepatrně delší než vnitřní, korunní lístky vykrojené, růžové nebo červené. Plodem je tobolka.
Poznámka: Pěstuje se velmi často v našich zahradách, je to populární a poměrně nenáročná skalnička. V kultuře se objevuje řada kultivarů, které se odlišují především velikostí a barvou květů.
Armeria maritima
Armeria maritima
Fotografovala Věra Svobodová, srpen 2007 (Island, Grótagjá a Bödolfstadir).