Syn.: Aster bellis E. H. L. Krause, Erigeron perennis (L.) Sessé et Moc.
Česká jména: matečník, sedmikrása (Koniáš 1704), sedmikrása ozimá (Presl 1819), sedmikrása ozimá, chudobka, kakuška, zapomenutka, cikánka (Presl 1846), chudobka ozimá (Opiz 1852), chudobka ozimá, sedmikrása, jiskerka (Sloboda 1852), sedmikrása, chudobka (Čelakovský 1879), sedmikrása chudobka (Polívka 1912), sedmikrása chudobka (Dostál 1950), sedmikráska obecná (Dostál 1989), sedmikráska obecná, chudobka (Kubát 2002)
Slovenská jména: sedmikrása mnohoročná, jiskerky, uporíček, sedmikráska, stokráska, stomatečník, matečník, kráska, chudobka, kakuška, cikánka, zapomenutka (Reuss 1853), sedmokráska obyčajná (Dostál 1950, Marhold et Hindák 1998)
Čeleď: Asteraceae Bercht. et J. Presl – hvězdnicovité

Bellis perennis

Bellis perennis

Rozšíření: Původní výskyt snad zahrnuje jižní a střední Evropu, jižní oblasti Velké Británie, na východ sahá patrně do Malé a Přední Asie a Zakavkazí. Výskyt v ostatních oblastech je nepůvodní (např. Azorské ostrovy, Skandinávie, Rusko, Ukrajina, Severní Amerika, Patagonie, Ohňová země, Nový Zéland a jinde). U nás roste hojně po celém území, s výjimkou vyšších horských poloh.

Ekologie: Chudobka s oblibou roste v okolí lidských sídel (zahrady, okolí cest a silnic, parky atd.). Má ráda hlavně slunná stanoviště a mírně vlhké půdy. Při mírné zimě kvete sedmikráska skoro celý rok.

Popis: Vytrvalá bylina, vysoká do 15 cm. Oddenek krátký, plazivý, větvený. Listy v přízemní růžici, čepel listů obvejčitá až obkopinatá. Květní stvoly vystoupavé, hladké, zelené nebo zbarveny do purpurova. Květy mají v průměru 15–30 mm, jejich barva je nejčastěji bílá s růžovým nádechem, vzácně květy bývají zbarveny až do červena.

Využití: Dodnes se používá jako léčivka, přidává se i do bylinných čajů. Květy se proslazují cukrem a vzniká tzv. falešný med. Využívá se při zánětech cest dýchacích. Zevně potom při vyrážkách. Sedmikráska se pěstuje hlavně jako dvouletka, byly vyšlechtěny i kultivary s plnými květy. Barva květů je variabilní – od bílé až po tmavě červenou. V okrasném trávníku je často chápána jako houževnatý plevel.

Bellis perennis

Fotografováno v dubnu 2005 (Praha-Motol).