BIXA ORELLANA (L.) Kuntze – oreláník barvířský

Syn.: Bixa acuminata Bojer, Bixa americana Poir., Bixa katangensis Delpierre, Bixa odorata Ruiz et Pav. ex G. Don, Bixa orleana Noronha, Bixa purpurea Sweet, Bixa tinctoria Salisb., Bixa upatensis Ram. Goyena, Orellana americana (Poir.) Kuntze, Orellana orellana (L.) Kuntze
Česká jména: oreláník barvířský (Presl 1846, Valíček 1989)
Čeleď: Bixaceae Link – oreláníkovité
Bixa orellana
Rozšíření: Pochází z tropické Ameriky, od jižního Mexika až po brazilské státy Santa Catarina a Rio Grande Do Sul. Dnes se pěstuje po celých tropech. Do rodu Bixa patří asi 5 druhů.
Ekologie: Na půdu nenáročná tropická rostlina, dobře prosperující i na živinami chudých půdách, ale vyžadující slunné stanoviště.
Bixa orellana
Popis: Stálezelený keř nebo nižší stromek, dorůstající výšky 2–5(–10) m, s hnědými, hustě žláznatými větvemi, při poranění ronící žlutočervený latex. Listy jsou střídavé, řapíkaté, trojúhelníkovitě až srdčitě vejčité, 10–25 cm dlouhé a 5–13 cm široké, shora tmavozelené, na spodní straně světle zelené, lysé, celokrajné, na vrcholu zašpičatělé, s 5 dlanitými žilkami; řapík je 2,5–5 cm dlouhý; drobné palisty chrání pupen a záhy opadávají. Květenství je latovité, vřeteno je červenohnědě šupinaté a žláznaté, s opadavými listeny; květy mají 4–5 cm v průměru; kališních lístků je 5, volných, střechovitě uspořádaných, opadavých; korunních lístků je rovněž 5, jsou volné, 1,5–3 cm dlouhé, růžové, červené nebo bílé s tmavočervenými žilkami; tyčinek je velké množství; gyneceum srůstá ze 2 plodolistů, tvoří svrchní jednopouzdrý semeník a 2 blizny. Plody jsou kulovité nebo z boku lehce smáčklé, 2–4,5 cm dlouhé tobolky, hustě pokryté červenohnědými, 1–2 cm dlouhými ostny, semena jsou početná, 4–5 mm dlouhá, červenohnědá.
Využití: Semena této rostliny obsahují intenzivně červené, zdraví neškodné barvivo bixin, které je rozpustné v tucích, ale nerozpustné ve vodě. Má využití v potravinářství (původně se jím barvil i povrch bochníků sýru), přidává se i do mýdel. Olejovou suspenzi lze používat jako rtěnku; v oblastech původního výskytu byla součást rituálů, při nichž se v různých vzorech natírala na kůži (válečné barvy), případně si jím barvily vlasy.
Bixa orellana
Bixa orellana
Bixa orellana
Bixa orellana
Bixa orellana
Fotografovali Alena Vydrová a Vít Grulich, ve dnech 20. 9. 2008 (Réunion, L´Hermitage les Bains), 26. 2. a 4. 3. 2009 (Kostarika, Nosara a Sixaola) a 3. 2. 2011 (Seychely, Mahé, Les Canelles); Jindřiška Vančurová, dne 11. 2. 2015 (Guatemala, Lanquin).