Syn.: Briza clusii Schultes, Briza tremula Koeler, Poa media (L.) Cav.
Česká jména: třeslice prostřední (Dostál 1950, Kubát 2002)
Slovenská jména: traslica obecná (Polívka et Novacký 1936), traslica prostredná (Dostál 1950), kraslica prostredná (Marhold et Hindák 1998)
Čeleď: Poaceae – lipnicovité

Briza media

Rozšíření: Roste téměř v celé Evropě (kromě nejjižnějších a nejsevernějších oblastí), zasahuje i na Kanárské ostrovy a do západní Asie, byla zavlečena také do Severní i Jižní Ameriky a na Nový Zéland. U nás se vyskytuje hojně na celém území, a to v celém jeho výškovém spektru. Na Slovensku taktéž.

Ekologie: Vyhledává suché louky a pastviny, setkáme se s ní také na mezích nebo při lesních lemech. Kvete od května do června.

Popis: Vytrvalá tráva s krátkými výběžky, stébla jsou přímá, až 40 cm vysoká, s 2-3 kolénky a uzavřenými listovými pochvami. Jazýček je nevýrazný do 1 mm, ouška chybí. Listy jsou úzké, dlouhé do 15 cm, 4 cm široké. Lata je řídká, větvená, přímá, později rozprostřená. Klásky jsou po stranách zploštělé, srdčitého tvaru, často nafialovělé barvy, převislé (nicí) na tenkých stopkách, mohou se mírně třást – odtud pochází české národní jméno.

Poznámka: Třeslice prostřední je občas používána jako okrasná tráva do suchých vazeb.

Briza mediaBriza media

Fotografováno dne 31. 5. 2005 (Česko, Čechy, Sokolovská pánev, Hlavno).