Syn.: Cardamine sylvatica Link, Cardamine hirsuta L. subsp. flexuosa (Link) J. D. Hooker, Cardamine parviflora sensu Vill.
Čeleď: Brassicaceae Burnett – brukvovité
Cardamine flexuosa
Rozšíření: Téměř celá Evropa, na západě od Španělska a Británie, na jihu po střední Itálii a Balkán, na severu podél pobřeží Norska až k Lofotům, na východě po střední Ukrajinu. Druh byl zavlečen i do Severní a Jižní Ameriky (severní Argentina). U nás roste téměř na celém území, zejména v suprakolinním až submontánním stupni, chybí v nižších polohách jižní Moravy. Na Slovensku je častým druhem v karpatské oblasti.
Ekologie: Tato řeřišnice se vyskytuje především na nezarostlých stanovištích v příkopech, lesních cestách a prameništích. Upřednostňuje vlhké, kyselé a na živiny spíše bohaté půdy. Kvete od dubna do června.
Popis: jednoletá až dvouletá, 10–35 cm vysoká bylina. Lodyha křivolaká, jednoduchá i větvená, odstále chlupatá. Přízemní listy dlouze řapíkaté, zpeřené, olysalé. Lodyžní listy střídavé, přisedlé až krátce řapíkaté, lichozpeřené s 2–5 páry lístků, lístky podlouhlé až vejčité. Květenstvím je hrozen s 10–30 květy, který vyrůstá na konci lodyhy nebo větví. Květy pravidelné, čtyřčetné, okvětní lístky 2,5–3,5 mm dlouhé, asi dvakrát delší než kališní lístky, obvejčité až obkopinaté, bílé. Plodem je šešule.
Cardamine flexuosaCardamine flexuosa
Cardamine flexuosa
Fotografováno dne 30. 4. 2005 (Německo, Fränkische Schweiz, Pottenstein).