Syn.: Vignea elongata (L.) Rchb. – tuřice prodloužená
Čeleď: Cyperaceae Juss. – šáchorovité
Carex elongata
Rozšíření: Boreální, subatlantické, od Evropy až po jižní Sibiř. V ČR roste roztroušeně s hojnějším výskytem v oblasti Hornomoravského úvalu.
Ekologie: Nejčastěji tento druh nalezneme v podobě trsů vyčnívajících nad hladinou bažinných olšin (svaz Alnion glutinosae), kde bývá po většinu roku voda. Roste také na březích rybníků či lesních potoků a na mokrých loukách. Půdy vyhledává mokré, výživné, zásadité a písčito-hlinité.
Popis: Ze skupiny stejnoklasých ostřic tvoří tento druh nejnápadnější trsy (až drobné bulty). Spodní oddálený klásek bývá někdy celý samičí a jako jediný může být podepřen krátkým štětinovitým listenem. Ostatní klásky jsou ve spodní polovině samčí a nikdy podepřeny. Mošničky jsou drobné (3 mm). Odstálé zobánky dávají sblíženým kláskům vzhled podlouhlých „neučesaných ježků“. Živě zelené listy, dlouhé jako lodyha (20–80 cm), končí vlasovitou špičkou. Lodyhy jsou pod květenstvím drsné. Kvete od května do června.
Záměny: Nejvíce podobné druhy rostou na rašelinných lokalitách a nápadně se liší tvarem klásků – C. echinata malými kulatými „ježky“ a C. canescens podlouhlými, ale učesanými „ježky“.
Carex elongataCarex elongata
Carex elongata
Fotografováno v květnu 2005 (v CHKO Litovelské Pomoraví).