Syn.: Cichorium ambiguum Schult., Cichorium dichotomum Link, Cichorium divaricatum Schousb., Cichorium endivia subsp. divaricatum (Schousb.) P. D. Sell, Cichorium endivia subsp. pumilum (Jacq.) Cout., Cichorium glandulosum Boiss. et A. Huet, Cichorium intybus var. callosum (Pomel) Batt., Cichorium intybus subsp. divaricatum (Schousb.) Bonnier et Layens, Cichorium intybus subsp. pumilum (Jacq.) Ball, Cichorium minimum Port., Cichorium nanum Port. ex Nyman, Cichorium noeanum Boiss., Cichorium polystachyum Pomel
Čeleď: Asteraceae Bercht. et J. Presl – hvězdnicovité
Cichorium pumilum
Rozšíření: Severní Afrika, jihozápadní Asie (na východ až do Íránu a Arménie), jižní Evropa. Byl zavlečen i na Kanárské a Azorské ostrovy, objevuje se údajně i ve střední Evropě (Německo, Polsko aj.), záznam z čínské provincie Sin-ťiang je mylný. Zdá se, že je zaměňován dosti často, a to nejen v Číně.
Ekologie: Roste v xerofilních křovinách, v nezapojené vegetaci, často při pobřeží, rovněž kolem polí a cest. Kvete od března do července.
Cichorium pumilum
Popis: Jednoletá bylina, s lodyhou 5–50 cm dlouhou, poléhavou až přímou. Listy jsou kopinaté až eliptické, na okraji zubaté, chlupaté. Stopka úboru je nahoře zřetelně ztloustlá, zákrov je válcovitý, zákrovní listeny ve 2 řadách, vnější jsou přímé nebo na vrcholu poněkud zahnuté, skoro stejně dlouhé jako zákrovní listeny vnitřní, 10–12,5 mm dlouhé a 2–3 mm široké; jazykovitých květů je více než 6, liguly jsou 9–14 mm dlouhé a 3–4 mm široké, modré, vzácně snad i bílé. Plodem je nažka s krátkým chmýrem, asi 6krát kratším než nažka.
Cichorium pumilum
Cichorium pumilum
Cichorium pumilum
Cichorium pumilum
Fotografováno dne 31. 3. 2010 (Kypr, Petra Tou Romiou).