Syn.: Thymus silvaticus Bernh., Clinopodium plumosum Sieber, Melissa clinopodium Bentham, Melissa vulgaris (L.) Trevisan, Satureja clinopodium (Bentham) Carvel, Satureja vulgaris (L.) Fritsch, Calamintha vulgaris (L.) Halácsy, Calamintha clinopodium (Bentham) Spenner – marulka klinopád
Čeleď: Lamiaceae Martinov – hluchavkovité
Clinopodium vulgare
Rozšíření: V Evropě roste od Velké Británie po střední Skandinávii a Finsko, na východ zasahuje až do evropské části Ruska, na jihu po africké Středozemí. Dále se vyskytuje v Turecku, Íránu, na Kavkaze a jako zavlečený druh i v Severní Americe. V České republice roste hojně v teplejších oblastech (mimo intenzivně zemědělsky využívané oblasti), ve vyšších polohách pak spíše roztroušeně.
Ekologie: Nejčastěji vyhledává světlé doubravy, bory a jejich lemy. Dále ho můžeme najít na pasekách, křovinatých stráních, mezích a na železničních náspech. Roste na sušších, živinami bohatých půdách, často s bazickým podkladem. Kvete od června do srpna.
Popis: Jedná se o vytrvalou bylinu, často s dřevnatějícím oddenkem. Málo větvená lodyha je tupě hranatá a obvykle pokryta hustými dlouhými bělavými chlupy. Čepel listu je vejčitá, na vrcholu tupě špičatá, po obou stranách s bělavými chlupy. Květy bývají nahloučeny v bohatých, 10–15květých vrcholových a většinou 2–3 navzájem oddálených lichopřeslenech. Trubkovitý kalich je zelený nebo fialově naběhlý. Koruna je nejčastěji světle fialová, vzácně bílá. Horní pysk bývá celistvý, na vrcholu mělce vykrojený, dolní pak 3laločný a delší než horní. Plody jsou tvrdky.
Clinopodium vulgareClinopodium vulgare
Clinopodium vulgare
Fotografováno v červenci 2007 a v průběhu června a července 2008 (Liptál, Kopřivné).