Syn.: Corydalis digitata (Schrank) Pers., Corydalis halleri (Willd.) Willd., Corydalis bulbosa (Mill.) DC. in Lam. et DC. Fl. Franc., Fumaria solida (L.) Mill., Pistolochia solida (L.) Bernh.
Česká jména: dymnivka prstnatá (Presl 1819, Opiz 1852, Sloboda 1852, Čelakovský 1879, Polívka 1912), dymnivka plná (Dostál 1950, Dostál 1989, Kubát 2002)
Slovenská jména: chocholouš plnistý (Reuss 1853), chocholúš prstnatý (Novacký 1936), dymica plná (Dostál 1950), chohlačka plná (Marhold-Hindák 1998), chochlačka plná (Goliašová 2002)
Čeleď: Fumariaceae DC. – zemědýmovité; Papaveraceae Juss. – makovité
Corydalis solida

Corydalis solida

Rozšíření: Roste téměř po celé Evropě mimo nejteplejší části ve Středomoří a západní Evropu. V ČR roste v teplých oblastech hlavně na Moravě, kde je dosti hojná, v Čechách je jen na několika místech, a to v Českém krasu a šířeji kolem Prahy. V SR je hojná na celém území od nížin do podhůří, ve vyšších polohách ubývá.
Ekologie: Roste na vlhkých a úživných půdách ve světlých hájových listnatých a lužních lesích. Je častým druhem jarního aspektu přírodních parků Moravy. Kvete od března do dubna.
Popis: Vytrvalá bylina, vyrůstá z velké kulovité hlízy uložené často hluboko pod zemí. Přímá lodyha, až 20 cm vysoká s dlouze řapíkatými lodyžními listy, 2krát trojčetně dělenou modrozelenou čepelí. Květenstvím je hrozen s 4–20 květy a s dlanitými listeny, delšími než širšími, na konci dělenými. Květy jsou špinavě fialově červené, někdy světlejší, s ostruhou na konci zakřivenou, s hluboce vykrojeným dolním pyskem. Květní stopka je zdéli ostruhy nebo o polovinu délky ostruhy kratší.
Záměny: Dymnivka plná je zaměnitelná s dymnivkou nízkou (Corydalis pumila), rostoucí na podobných stanovištích a nevýrazně se lišící pouze ve tvaru květních listenů a délce květní stopky.
Ohrožení a ochrana: Tento duh je řazen mezi vzácnější druhy vyžadující další pozornost (C4a).
Corydalis solidaCorydalis solida
Využití: Dymnivka plná je také zajímavá zahradní rostlina, která může soutěžit o oblibu s jarními cibulovinami. V polostínu zahrady dobře roste, vytváří husté trsy. Díky křížením rostlin pocházejících z různých částí areálu, především však z Rumunska, kde se nacházejí jedinci červeně či korálově kvetoucí, byla získána celá řada kultivarů nejrůznějších barev. Jako zahradní rostliny jsou oblíbené především v Anglii a Německu.
Rumunsko
CorydalisCorydalis
CorydalisCorydalis
CorydalisCorydalis
CorydalisCorydalis
Fotografováno ve dnech 7. 4. 2005 (Petr Krása: zámecký park v Rájci nad Svitavou), 30. 3. 2005 (Pavel Sekerka: Rumunsko) a duben 2005 (Pavel Sekerka: kultivary – Botanická zahrada hlavního města Prahy).