CYDONIA OBLONGA Mill. – kdouloň obecná / dula podlhovastá

Syn.: Cydonia vulgaris Pers., Pyrus cydonia L.
Čeleď: Rosaceae – růžovité

Cydonia oblonga

Rozšíření: Írán, Zakavkazsko, Střední Asie a jižní část Arabského poloostrova. Kdouloň je zdomácnělá skoro po celém světě (kromě Austrálie). V Evropě se pěstuje již od středověku (především v klášterních a zámeckých zahradách). U nás se zplanělá kdouloň objevuje v Praze, u Roudnice nad Labem a na jižní Moravě.

Popis: Keř nebo menší strom, maximálně 6 m vysoký. Mladé větve jsou plstnaté. Čepel listů široce vejčitá až eliptická, celokrajná, špičatá, vespod plstnatá, časem chlupatá. Květy jednotlivé, bílé až narůžovělé. Kvete od května do června. Plodem je kulovitá až hruškovitá malvice, nepravidelně hranatá. Barva plodu je žlutozelená, později žlutá. Plod je lehce plstnatý.

Využití: V současnosti se pěstuje hlavně pro okrasu, existuje několik desítek kultivarů. Plody se zpracovávají na džemy a kompoty, v našich klimatických podmínkách jsou však za syrova nepoživatelné. Kdouloň vyžaduje teplé a chráněné nezamokřené polohy.

Cydonia oblongaCydonia oblonga
Cydonia oblonga
Cydonia oblonga

Fotografováno v květnu 2006 (Pavol Eliáš jun.: Slovensko, Štúrovo, Belianske kopce), v červnu 2005 (Ladislav Hoskovec: Portugalsko, Madeira, Funchal), v září a říjnu 2006 (Lubomír Rak: Praha-Santoška a Praha-Hlubočepy).