Syn.: Cynara esculenta Salisb., Cynara communis Lam., Cynara hortensis Mill.
Čeleď: Asteraceae Bercht. et J. Presl – hvězdnicovité
Cynara scolymus
Rozšíření: Rostlina vyšlechtěná z planě rostoucího artyčoku kardového (Cynara cardunculus). Pěstovaná od starověku ve Středozemí. V současnosti nejvíce ve Španělsku (i na Kanárských ostrovech), Francii, Itálii, dále také v Alžírsku a Maroku, v Severní Americe (hlavně Louisiana a Kalifornie) a v Jižní Americe (především Chile a Argentina).
Ekologie: Náročná rostlina na výživu, světlo a teplo. U nás roste jen na chráněných teplých místech.
Popis: Vytrvalá, chlupatá, sivozelená bylina vysoká přes 1 m. Lodyha žlábkovitá, přízemní listy v růžici, řapíkaté s čepelí v obrysu trojúhelníkovitou. Přízemní listy až 1 m dlouhé, peřenosečné až peřenodílné s úkrojky úzce trojúhelníkovitými nebo kopinatými, dlouze zašpičatělé, nepravidelně zubaté. Mezi úkrojky je střední žilka křídlatá. Čepel na líci matně zelená, na rubu nápadně bíle chlupatá. Úbory jsou jednotlivé nebo v řídkém chocholičnatém květenství, 8–15 cm široké, k bázi zploštělé. Zákrov víceřadý, asi 6–7 cm široký, zákrovní listeny střídavě uspořádané, v horní třetině odstálé, mírně kýlnaté, zdužnatělé, fialově naběhlé, trojúhelníkovité přívěšky, někdy s drápovitě tuhým dovnitř zahnutým ostnem. Lůžko úboru dužnaté se štětinovitými plevkami. Květy trubkovité, oboupohlavné, 7–9 cm dlouhé, v dolní části bílé, v horní fialové s blankytně modrými cípy. Nažky 5–7 mm dlouhé, osmihranné, chmýr víceřadý, 40 mm dlouhý.
Využití: Pěstuje se především jako zelenina pro zdužnatělá lůžka nedozrálých úborů a masité zákrovní listeny. Obsahuje sacharidy, vitamíny skupiny B, provitamín A. Z nažek se lisuje olej používaný na výrobu mýdla, vlasových šamponů a krémů na boty. Používá se také jako léčivka, léčí játra a žlučník, snižuje hladinu krevního cukru, má protialergické účinky, podporuje tvorbu trávících enzymů ve slinivce. Sbírají se především listy, ale i lodyhy a kořeny. Pěstuje se i jako dekorativní rostlina.
Cynara scolymus
Cynara scolymus
Cynara scolymus
Cynara scolymus
Fotografováno ve dnech 6. a 10. 6. 2013 (Chorvatsko, Šibenik, Srednjovjekovni samostanski mediteranski vrt Sv. Lovre a na ostrově Šolta, Maslinice, soukromá zahrada).