Syn.: Cynoglossum bracteolatum Opiz in Brecht. et Opiz
Čeleď: Boraginaceae Juss. – brutnákovité
Cynoglossum officinale
Rozšíření: Mírný pás Eurasie, v Evropě na severu po jižní Skandinávii, na jihu po střední Španělsko a severní Řecko, dále se areál táhne přes Turecko a Írán až do Kazachstánu. Druhotně rozšířen i v Severní Americe. U nás roste roztroušeně až hojně především na jižní Moravě a ve středních a severozápadních Čechách, jinde jen vzácně a ojediněle, mnohdy pouze přechodně.
Ekologie: Roste na okraji polí a cest, na pastvinách, skalnatých svazích, stanovištích dotčených lidskou činností, v pásmu od nížin do pahorkatin. Kvete do května do července.
Cynoglossum officinale
Popis: Dvouletá bylina, 30–90 cm vysoká, lodyha přímá, s měkkými chlupy, listy kopinaté, dolní řapíkaté, horní přisedlé, po obou stranách měkce chlupaté, na licní straně někdy drsnější. Květy ve vijanech, koruna nálevkovitá, tmavě červená až fialová. Plodem je tvrdka se zřetelnou hřbetní ploškou a kotvičkovitými osténky. Druh je dosti variabilní.
Využití: Kořen i nadzemní část rostliny se dříve používala v lidovém léčitelství.
Poznámka: Užanka lékařská (stejně jako některé další druhy z čeledi Boraginaceae) je živnou rostlinou pro tesaříka Opsilia coerulescens, je často navštěvovaná i motýly.
Cynoglossum officinaleCynoglossum officinale
Cynoglossum officinaleCynoglossum officinale
Fotografováno dne 10. 5. 2003 (Morava, Čejkovické Špidláky).