Syn.: Lembotropis nigricans (L.) Griseb., Cytisus glaber Lam., Cytisus virgatus Salisb., Genista nigricans (L.) Scheele
Česká jména: čitimník černající (Presl 1819) čilimník černající, černá jetelina (Sloboda 1852), čilimník černající (Opiz 1852, Čelakovský 1879, Polívka 1912, Dostál 1950) čilimníkovec černající (Dostál 1989), čilimník černající, čilimníkovec černající (Kubát 2002)
Slovenská jména: čilimník načernalý, tolija, huornija tolija, ranostaj (Reuss 1853), čilimník černejúci (Novacký 1936, Dostál 1950), zanovätník černejúci (Marhold-Hindák 1998)
Čeleď: Fabaceae Lindl. – bobovité
Lembotropis nigricans

Lembotropis nigricans

Rozšíření: Výskyt sahá od jihovýchodní Francie přes Německo, střední Evropu, severní Itálii a Balkánský poloostrov po západ Běloruska a Ukrajiny. Ostrůvkovitě roste také v Rusku. U nás se vyskytuje roztroušeně v nižších a středních polohách téměř na celém území.
Ekologie: Roste převážně na okrajích lesů a křovin, na skalnatých a kamenitých svazích, okrajích lomů a podél komunikací. Dává přednost sušším a na dusík chudým půdám.
Popis: Až 2 m vysoký keř. Větve vystoupavé až přímě, oblé, přitiskle chlupaté nebo olysalé. Listy jsou řapíkaté, trojčetné, čepel lístků eliptická až obvejčitá, 1–2,5 cm dlouhá a 0,5–1 cm široká, na líci lysá, na rubu přitiskle chlupatá. Květy rostou v bohatých až 20 cm dlouhých hroznech na koncích letorostů. Kalich je dvoupyský, zvonkovitý, hustě přitiskle chlupatý. Koruna žlutá, 1 cm dlouhá, pavéza široce vejčitá s krátkým nehtem, křídla podlouhlá, kratší než člunek, člunek kýlnatý. Plodem je lusk. Kvete od května do srpna.
Lembotropis nigricansLembotropis nigricans
Lembotropis nigricans
Fotografováno dne 2. 7. 2006 (Slovensko, Tornaľa).