Syn.: Erysimum hieracifolium L., Erysimum hieraciifolium L. subsp. durum (J. Presl et C. Presl) Čelak., Erysimum marschallianum Andrz., Erysimum virgatum Roth
Čeleď: Brassicaceae Burnett – brukvovité
Erysimum durum
Rozšíření: Jižní a jihovýchodní část střední Evropy, zavlečen i do Severní Ameriky (Iowa, Vermont, Wisconsin). U nás se vyskytuje roztroušeně až hojně v teplejších oblastech celého území, zejména ve středních a severozápadních Čechách. V posledních desetiletích se šíří zejména podél železnic.
Ekologie: Suchá a teplá stanoviště, lesní lemy, křovinaté stráně, železniční náspy, okraje komunikací. Roste na písčitých až hlinitých, zásaditých až mírně kyselých půdách bohatých na živiny.
Popis: Dvouletá, 50–120 cm vysoká bylina. Lodyha přímá, řídce větvená, chlupatá. Přízemní listy úzce obkopinaté, mělce zubaté, za květu již zaschlé. Lodyžní listy střídavé, zúženou bází přisedlé, čárkovitě kopinaté až úzce eliptické, 3–7 cm dlouhé a až 1 cm široké, celokrajné nebo s několika drobnými zuby, šedozelené, hustě chlupaté. Květy pravidelné, čtyřčetné, vyrůstají v hroznech, květní stopky kratší než kališní lístky. Korunní lístky 7–9 mm dlouhé a 2–3 mm široké, sírově žluté. Plodem je šešule. Kvete od června do srpna.
Erysimum durumErysimum durum
Erysimum durumErysimum durum
Fotografováno dne 3. 7. 2007 (Tuchořice).