Syn.: Pilosella aurantiaca (L.) F. W. Schultz et Schultz-Bip.
Česká jména: jestřabník pomerančový (Presl 1819, Opiz 1852), jestřábník pomorančový (Sloboda 1852), jestřábník rudokvětý (Čelakovský 1879), jestřábník oranžový (Dostál 1950), chlupáček oranžový (Dostál 1989), jestřábník oranžový (Kubát 2002)
Slovenská jména: jestrabník pomarančový (Reuss 1853), jastrabník pomarančový (Dostál 1950), chlpánik oranžový (Marhold et Hindák 1998)
Čeleď: Asteraceae Bercht. et J. Presl – hvězdnicovité
Hieracium aurantiacum
Rozšíření: Horské oblasti střední Evropy, u nás se vyskytuje na Šumavě a v horách Sudet. Byl zavlečen do Austrálie (stát Victoria a Tasmánie), na Nový Zéland, do Severní Ameriky, Patagonie i Japonska.
Ekologie: Roste na horských loukách, pastvinách, na lesních světlinách. Pro svou nenáročnost a barevnou výraznost bývá pěstován také v zahradách a parcích, odkud lehce zplaňuje, takže jej lze najít i na řadě míst v polohách nižších, byl nalezen například v nížinách jižní Moravy i na území Prahy. Kvete od července do srpna.
Biotop
Popis: Vytrvalá bylina, 20–65 cm vysoká, listy eliptické nebo podlouhle obkopinaté, celokrajné, chlupaté, květenství latovité, květy nachově nebo oranžově červené. Plodem je nažka.
Ohrožení a ochrana: V Červeném seznamu je jestřábník oranžový zařazen k ohroženým druhům naší květeny (C3).
Poznámka: Jestřábníky patří k druhově nejpočetnějším rodům evropské květeny, jejich vzájemná podobnost je příčinou mnohých problémů při jejich druhové identifikaci. Jestřábník oranžový je však barvou svých květů naprosto nezaměnitelný, je nepřehlédnutelnou rostlinou horských luk a pastvin.
Hieracium aurantiacumHieracium aurantiacum
Hieracium aurantiacumHieracium aurantiacum
Hieracium aurantiacum
Fotografováno od 27. 6. do 16. 9. 2003 (Hrubý Jeseník, okolí Velké kotliny a Pradědu) a 5. 7. 2008 (Polsko, Krkonoše, hraniční přechod Horní Malá Úpa – Przelecz Okraj, Graniczne Budy).