Syn.: Orobus niger L., Lathyrus paradiensis Kit.
Čeleď: Fabaceae Lindl. – bobovité
Lathyrus niger
Rozšíření: Evropa, nejseverněji vystupuje do středního Norska, Švédska, ojediněle i Finska. V jihozápadní části kontinentu pouze roztroušený výskyt. V České republice roste hojně v termofytiku, roztroušeně pak v teplejších částech mezofytika. Velmi vzácný je ve vyšších a chladnějších polohách, zejména v severních, západních a jižních Čechách a na severní Moravě.
Ekologie: Vyhledává listnaté lesy, lesní lemy a křovinaté stráně. Roste na humózních, hlinitých až jílovitých půdách, zejména na sušších a teplejších stanovištích. Hrachor černý je diagnostický druh svazu Quercion pubescenti-petraeae.
Popis: Jedná se o vytrvalou bylinu s přímými, 40–100 cm vysokými lodyhami, které jsou 4hranné a rýhované. Listy mají 4–8 párů lístků, které jsou krátce řapíčkaté, vejčité, nejčastěji 25–35 mm dlouhé a 5–15 mm široké. Lístky jsou na vrcholu tupé, zaokrouhlené nebo náhle zašpičatělé. Vřeteno je zakončeno tenkým, 2–4 mm dlouhým hrotem. Květenství je s 3–8 květy, které jsou nící. Koruna je červenofialová, po odkvětu špinavě modrá. Kvete v květnu až červenci. Celá rostlina za sucha černá.
Lathyrus niger
Lathyrus niger
Fotografováno dne 20. 5. 2007 (Liptál).