Syn.: Danubiunculus acaulis Sailer, Limosella americana Glück, Mutafinia silesiaca Raf., Plantaginella aquatica Moench
Čeleď: Scrophulariaceae Juss. – krtičníkovité

Limosella aquatica

Rozšíření: Velmi rozsáhlý areál zahrnuje prakticky celou Evropu, na východ se táhne až do Mongolska, roste i v severní Africe a v Severní Americe.

Ekologie: Stanovištěm jsou periodicky zaplavovaná místa na písčitém i jílovitém podkladu. Najdeme ji na obnažených dnech rybníků, ve vysýchajících loužích na cestách i na polích, také na říčních náplavech. Velmi často roste spolu s druhy Coleanthus subtilis, Callitriche palustris, Spergularia echinosperma a zástupci rodu Elatine.

Limosella aquatica

Popis: Drobná jednoletá bylina, lodyha se netvoří, ale v paždí listů občas vyrůstají plazivé nadzemní výběžky. Listy vyrůstají v přízemní růžici, jsou dlouze řapíkaté, s eliptickou až obkopinatou čepelí 0,8–1(–2) cm dlouhou a 2–4(–6) mm širokou, celokrajnou, na vrcholu tupou nebo tupě špičatou. Pětičetné květy se objevují jednotlivě v paždí listů na stopkách 1–2 cm dlouhých; kališní cípy jsou vejčité, 3–4 mm dlouhé; koruna je téměř pravidelná, kolovitá, 3–10 mm v průměru, bílá nebo bledě fialová; tyčinky jsou 4, dvoumocné; semeník je svrchní, s nezřetelně dvoulaločnou bliznou. Plodem je elipsoidní, na vrcholu kratičce hrotitá tobolka.

Ohrožení a ochrana: Blatěnka vodní patří k vzácnějším druhům naší květeny vyžadujícím pozornost (C4a). Zákon ji chrání v Irsku.

Limosella aquatica
Limosella aquatica
Limosella aquatica
Limosella aquatica

Fotografovala Alena Vydrová, ve dnech 27. 5. 2006, 3. a 19. 5. 2009 a 31. 5. 2012 (Česko, Čechy, Hluboká nad Vltavou, Návary, Střížovice a Škvořetice).