Syn.: Tulipifera liriodendrum Mill.
Česká jména: liliovník čtyřlaločný (Presl 1823), lilijovník obecný (Presl 1846), liliovník tulipánokvětý (Dostál 1989, Mareček 1997, Kubát 2002)
Čeleď: Magnoliaceae Juss. – šácholanovité

Liriodendron tulipifera

Rozšíření: Druh pochází ze Severní Ameriky, z oblasti od států Massachusetts a Wisconsin po Floridu a Missouri. Jako parková a okrasná dřevina se rozšířil po celém světě. V Evropě se pěstuje od roku 1663, u nás je uveden v soupisu rostlin smíchovské botanické zahrady z roku 1776, jistě rostl v roce 1804 v pražské Kanálské zahradě, v roce 1808 i v zámecké zahradě na Hluboši, k roku 1809 tento druh pěstovali ve svých lednicko-valtických školkách také Lichtenštejnové. Tento liliovník je častou dřevinou našich parků a zahrad.

Ekologie: Ve svém původním areálu roste v listnatých lesích, na bohatých kyprých půdách v říčních údolích.

Liriodendron tulipifera

Popis: Liliovník tulipánokvětý je statný strom, který dorůstá do výšky 40 m (v původní oblasti svého výskytu i 50 m). Vyznačuje se v mládí poměrně úzkou, ve stáří pak široce kuželovitou korunou. Borka liliovníku je v mládí hladká, šedohnědá, později pak černá a rozbrázděná. Střídavě postavené listy mají čepel téměř čtvercovou se 4–6 laloky a poměrně dlouhým řapíkem. Listy jsou světlezelené barvy, ale na podzim přecházejí ve zlatožlutou, velmi výraznou barvu. Zvoncovité květy, které zdánlivě připomínají květ tulipánu jsou až 6 cm velké. Skládají se ze 3 zelených kališních lístků a 6 žlutých korunních lístků s oranžovým pruhem. Květy se objevují jednotlivě na koncích větévek v květnu a v červnu. Plodem je křídlatá nažka, která se vytváří v přímých šišticovitých souplodích, která mohou být až 8 cm dlouhá.

Využití: Ve své domovině je ceněným zdrojem dřeva, které se používá k výrobě nábytku.

Poznámka: Vědecké jméno rodu Liriodendron nemá nic společného s hudebním nástrojem lyrou (jak se často tvrdí ve špatné literatuře a na špatných internetových stránkách), ale s řeckým jménem leirion, které označuje lilii. České jméno „lyrovník“ je tedy zcela nesmyslné.

Liriodendron tulipiferaLiriodendron tulipifera
Liriodendron tulipifera
Liriodendron tulipiferaLiriodendron tulipifera

Fotografováno ve dnech 29. 5. 2008 a 12. 10. 2003 (Zoologická zahrada Zlín-Lešná) a 25. 8. 2009 (Litomyšl).