Syn.: Aegonychon purpurocaeruleum (L.) Holub, Lithospermum purpurocaeruleum L., Margarospermum purpurocaeruleum (L.) Fourr., Rhytispermum purpurocaeruleum (L.) Link
Čeleď: Boraginaceae – brutnákovité

Buglossoides purpurocaerulea

Rozšíření: Areál druhu se táhne od západní Evropy (Španělsko, Francie, Británie) přes střední a jihovýchodní Evropu, jižní části Ukrajiny a Ruska až do Zakavkazí, Malé Asie a v severního Íránu. U nás se její výskyt váže hlavně na termofytikum a některé sousední oblasti (např. Křivoklátsko, České středohoří, okolí Prahy, část Polabí, část Povltaví, Moravský kras, Středomoravské Karpaty, lesy Bílých Karpat).

Ekologie: Roste v řídkých lesích, keřích, na okrajích lesů a křovinatých stráních. Kvete od dubna do června.

Lithospermum purpurocaeruleum

Popis: Vytrvalá bylina, vytváří dlouhé podzemní plazivé výhonky, z nich vyrůstají dvojí lodyhy – květonosné a bezkvěté, lodyhy jsou chlupaté a časem poléhavé. Výška rostliny se pohybuje mezi 15–60(–70) cm, listy jsou kopinaté, 3,5–8 × 0,7–1,5 cm. Květy vyrůstají ve vrcholových listenatých vijanech, kalich je 6–8,5 mm dlouhý, koruna je (12–)14–19 mm dlouhá, zprvu má barvu purpurovou, která se postupně mění v azurově modrou. Plody jsou tvrdky, 3,5–5 mm dlouhé a 3–3,5 mm široké.

Ohrožení a ochrana: Kamejka modronachová patří k vzácnějším druhům české květeny vyžadujícím další pozornost (C4a).

Využití: V zahradách a parcích se občas používá jako podrostová rostlina pod stromy a keře.

Buglossoides purpurocaerulea
Buglossoides purpurocaerulea
Buglossoides purpurocaerulea
Buglossoides purpurocaerulea
Buglossoides purpurocaerulea

Fotografovali Lubomír Rak a Ladislav Hoskovec, ve dnech 15. 5. 2004 a 30. 4. 2011 (Česko, Čechy, Chotuc).