Syn.: Lythrum intermedium Ledeb. ex Colla
Čeleď: Lythraceae J. St.-Hil. – kyprejovité

Lythrum salicaria

Rozšíření: Roste téměř v celé Evropě kromě střední a severní Skandinávie, souvislý výskyt sahá až k Altaji. Dále roste v severní Africe, na Kavkaze a v severním Íránu, na Dálném východě – především Japonsko, izolovaně také v Číně, Koreji. Zavlečena do Severní Ameriky a Chile. U nás se vyskytuje téměř na celém území od nížin do podhůří.

Ekologie: Roste v pobřežních křovinách, rákosinách, mokrých loukách, strouhách nebo vlhkých příkopech. Daří se jí na slunných až polostinných stanovištích a spíše na kyselých půdách. Kvete od června do září.

Popis: Vytrvalá, 30–180 cm vysoká bylina. Lodyha přímá, čtyřhranná, jednoduchá nebo na bázi větvená, alespoň na hranách krátce chlupatá. Listy vstřícné, horní někdy střídavé, přisedlé, poloobjímavé, kopinaté, 5–10 cm dlouhé a 2–2,5 cm široké, celokrajné až jemně pilovité, téměř lysé až srstnaté. Květenstvím jsou klasy skládající se z dvou až šestikvětých vidlanů vyrůstajících z úžlabí listenů. Květy pravidelné, šestičetné, kališní lístky přibližně 1 mm dlouhé, široce trojúhelníkovité, lysé, korunní lístky červenofialové, úzce kopisťovité, 8–12 mm dlouhé. Plodem je tobolka.

Lythrum salicariaLythrum salicaria
Lythrum salicaria

Fotografováno dne 30. 7. 2006 (Česko, Cerhonice).