Čeleď: Proteaceae Juss. – proteovité
Macadamia integrifolia
Rozšíření: Druh pochází z východu australského kontinentu (jihovýchodní Queensland). Spolu s dalším hospodářsky využívaným druhem Macadamia tetraphylla se pěstuje v mnoha zemích tropického a subtropickém pásma (Brazílie, Kolumbie, Guatemala, Mexiko, Peru, USA, Venezuela, Havajské ostrovy, Samoa, Čína, Thajsko, Fidži, Indonésie, Etiopie, Keňa, Malawi, Tanzanie, Zimbabwe, jižní Afrika).
Ekologie: V oblasti původu roste v deštných lesích nebo na okrajích vodních toků. Při pěstování prospívá v subtropickém klimatu s dobře rozloženými ročními srážkami nejméně 1200 mm.
Macadamia integrifolia
Popis: Stálezelený strom dorůstající výšky 15–18 m a šířky až 15 m. Listy jsou uspořádané v přeslenech většinou po třech. Řapíky jsou 0,5–1,5 cm dlouhé, čepele podlouhlé až obkopinaté, 10–30 × 2–4 cm velké, kožovité, mladé listy jsou nepravidelně řídce ostnitě zubaté, později mají celistvý, často zvlněný okraj, na povrchu jsou hladké a lesklé. Květenstvím jsou úžlabní převislé hrozny až 30 cm dlouhé, s 100–500 květy ve skupinách po 2–4. Jednotlivé květy jsou stopkaté, asi 12 mm dlouhé, krémově bílé, okvětní lístky jsou 4 (petaloidní sepaly), koruna je trubkovitá. Plody jsou kulovité, o průměru 2,5–4 cm. Vláknité tvrdé oplodí kryje extrémně tvrdou vnitřní skořápku, 2–5 mm tlustou, která chrání vlastní semeno.
Záměny: Podobný druh Macadamia tetraphylla, který se také pěstuje pro chutné plody, má listy téměř přisedlé, uspořádané v přeslenech většinou po čtyřech a okraje listů jsou hustě zubatě ostnité. Pěstují se i kříženci těchto dvou druhů.
Využití: Makadamové ořechy (také queenslandské či puma ořechy) jsou velmi chutné a hodnotné; patří k nejdražším ořechům na trhu. Olej z makadamových ořechů je velmi kvalitní a kromě potravinářství se používá také v kosmetice – jeho nevýhodou je, že není dlouhodobě stabilní a žlukne. Druh se také pěstuje v mírném pásmu jako dekorativní dřevina v kontejnerech.
Poznámka: Botanik Ferdinand von Mueller, který rod Macadamia v Austrálii vyčlenil a popsal, jej pojmenoval na počest Johna Macadama (1827–65), skotského chemika, lékaře a politika, který ve druhé polovině 19. století působil v Austrálii v Melbourne a podporoval pěstování rodu Macadamia.
Macadamia integrifolia
Macadamia integrifolia
Macadamia integrifolia
Macadamia integrifolia
Macadamia integrifolia
Macadamia integrifolia
Fotografováno dne 7. 5. 2013 (USA, Havajské ostrovy, Hawaii, Mauna Loa Macadamia Nut Farm, Hilo).