Syn.: Hypopitys glabra DC., Monotropa hypophega Wallr., Monotropa hypopitys var. glabra Roth
Česká jména: hnilák lysý (Kubát 2002)
Slovenská jména: hniliak holý (Marhold-Hindák 1998)
Čeleď: Ericaceae Juss. – vřesovcovité; Monotropaceae Nutt. – hnilákovité
Monotropa hypophegea
Rozšíření: Roste s určitostí v Evropě, od severního Španělska a Británie přes Francii, Benelux, střední Evropu na východ, na jihu roste v Itálii, na Balkáně, na severu zasahuje na jih Skandinávie. U nás roste dosti vzácně od nížin do podhůří.
Ekologie: Roste ve stinných, převážně suchých lesích a křovinách, zpravidla na bazickém podloží. Kvete od června do července.
Monotropa hypophegea
Popis: Vytrvalá nezelená parazitická bylina. Lodyha je přímá, vysoká 10–25 cm, voskově žlutě až hnědavě zbarvená, po odkvětu černající, lysá. Listy jsou přeměněny ve střídavé a přisedlé lodyžní šupiny. Květenstvím je chudokvětý hrozen se 3–10 květy, převislý nebo vzpřímený. Vrcholový květ je pětičetný, postranní jsou čtyřčetné. Podkvětní listénce napodobující kalich jsou drobně pilovité, někdy chybí. Korunní lístky jsou nerozevřené, z vnitřní strany lysé, stejně jako květní orgány. Květy slabě voní. Plodem je víceméně kulovitá tobolka, semena jsou drobná.
Záměny: Podobný je příbuzný hnilák smrkový (Monotropa hypopitys), liší se vnitřní stranou korunních lístků, nitkami a čnělkami brvitými a mírně vejcovitými tobolkami. V některých národních květenách je druh Monotropa hypophegea klasifikován jen jako poddruh nebo varieta druhu Monotropa hypopitys.
Ohrožení a ochrana: Hnilák lysý je v Česku zařazen k silně ohroženým druhům (C2b), na Slovensku k druhům potenciálně ohroženým (NT).
Monotropa hypophegeaMonotropa hypophegea
Monotropa hypophegea
Monotropa hypophegea
Fotografováno dne 26. 7. 2012 (Praha, PP Ctirad).