Syn.: Castalia caerulea Tratt., Castalia scutifolia Salisb., Castalia stellata (Willd.) Blume, Leuconymphaea stellata (Willd.) Kuntze, Nymphaea bernierana Planch., Nymphaea cyanea Roxb. ex G. Don, Nymphaea emirnensis Planch., Nymphaea madagascariensis DC., Nymphaea stellata Willd.
Čeleď: Nymphaeaceae Salisb. – leknínovité
Nymphaea nouchali
Rozšíření: Druh byl popsán z Indie (Habitat Coromandeli), vyskytuje se v jižní a jihovýchodní Asii, areál sahá až do Indonésie, na Tchaj-wan, do jižní Číny a Austrálie, patrně také na Madagaskar, Komory a Maskarény. V areálu se vyskytuje v řadě poddruhů a variet. Vztah asijských populací k rostlinám africkým není jasný, vyžaduje další studium (podobné taxony byly popsány ve východní Africe, některými autory je řada z nich spojována do taxonu Nymphaea nouchali var. caerulea).
Ekologie: Vodní rostlina, roste u břehů jezer a pomalu tekoucích potoků a řek, od hladiny moře po nadmořskou výšku 2700 m, většinou ve vodě 30 až 90 cm hluboké.
Nymphaea nouchali
Popis: Vytrvalá vodní bylina, vyrůstá z hlíznatých oddenků, podle hloubky stanoviště dosahuje délky až 150 cm. Plovoucí listy jsou dlouze řapíkaté, široce zaoblené, okrouhlé, na bázi srdčité, s hlubokým zářezem do středu, dosahují průměru 7–15(–45) cm. Okraj listů je nepravidelně zubatý, slabě ohrnutý vzhůru, pokožka na svrchní straně je voskovitá. Listy jsou nahrazovány průběžně, zpočátku jsou měkké, lesklé, zelené v centru rostliny, postupně se řapík prodlužuje, na čepeli se objevují světle hnědé až purpurové skvrny, list se přesouvá dál od středu a uvolňuje místo novým listům. Květy na vzpřímených masitých stoncích vykvétají vysoko nad hladnou vody, mají průměr 10–15 cm, kališní listky jsou kopinaté, 2,5–8 cm dlouhé, vytrvalé. Korunní lístky jsou kopinaté, jejich počet se pohybuje mezi 10–30, jsou úzce eliptické až kopinaté, bílé, nachové nebo modré. Jednotlivé květy se otevírají ráno, v pozdním odpoledni se uzavřou, každý květ kvete 3–4 dny. Po opylení se květ uzavře a ponoří pod hladinu, kde se vyvinou bobule vejčitého až hruškovitého tvaru.
Využití: Druh je považován za jeden z nejkrásnějších leknínů. Je pěstován ve vodních nádržích a jezírkách v tropických a subtropických oblastech.
Nymphaea nouchali
Nymphaea nouchali
Nymphaea nouchali
Fotografováno ve dnech 21. 3. (Vietnam, Dinh Quan) a 26. 3. 2011 (Vietnam, Hoi An).