Syn.: Limnanthemum peltatum S. G. Gmelin, Menyanthes nymphoides L., Villarsia nymphoides (L.) Vent., Limnanthemum nymphoides (L.) Link in Hoffmanns. et Link
Česká jména: villarska lekninovitá (Presl 1819), plavín štíťatý (Presl 1846), vilarska leknínovitá (Opiz 1852), plavín leknínovitý (Sloboda 1852, Čelakovský 1879), plavín štítnatý (Dostál 1989, Kubát 2002)
Čeleď: Menyanthaceae (Dum.) Dum. – vachtovité
Nymphoides peltata

Nymphoides peltata

Rozšíření: Evropa – severně po Anglii, Pobaltí a severní Rusko, v Asii roztroušeně až po Japonsko, zavlečen i do Skandinávie, Irska a Severní Ameriky. U nás vzácně v jihozápadních a jižních Čechách, na Ostravsku a na jihovýchodní Moravě, ojediněle i jinde. Bývá vysazován, proto některé lokality mohou být nepůvodní (sporná je např. původnost výskytu v Praze v Modřanských lagunách).
Ekologie: Roste ve stojatých a pomalu tekoucích vodách tůní, rybníků a slepých říčních ramen, od nížin po pahorkatiny.
Popis: Vytrvalá vodní bylina s plazivým oddenkem, lodyhy ponořené ve vodě, 80–150 cm dlouhé, listy plovoucí na hladině, střídavé, řapíkaté, čepel okrouhlá, květy po 2–5 ve svazečcích, rozkvétají nad hladinou, kališní cípy dlouze kopinaté, 5četné, korunní lístky obvejčité, na okraji dřípeně brvité, s širokým vystouplým pruhem, zlatožluté. Plodem jsou tobolky.
Ohrožení a ochrana: Původní rozšíření v naší přírodě je velice vzácné, na řadě lokalit vymizel, a proto je plavín štítnatý řazen mezi kriticky ohrožené druhy naší květeny (C1t), ve stejné kategorii je chráněn i podle zákona (§1). Ohroženým a chráněným druhem je na Slovensku (EN/§). Chráněným druhem je i v sousedním Polsku a Německu, zapsán také v Červené knize Ukrajiny.
Poznámka: Pro svou značnou dekorativnost je vyhledávanou rostlinou zahradních nádrží, kultivace je jednoduchá, druh je poměrně běžným obchodním artiklem řady zahradnických center.
Nymphoides peltata
Biotop
Fotografováno ve dnech 22. 7. 2004 (Ladislav Kovář: Brněnsko) a 8. 7. 2007 (Luboš Pechar: rybník Motovidlo u Českých Budějovic).