Syn.: Pedicularis folioceterac Gilib.
Čeleď: Orobanchaceae Vent. – zárazovité

Pedicularis sceptrum-carolinum

Rozšíření: Eurasijský druh, areál sahá od Skandinávie a Pobaltí přes sever evropské části Ruska až na Sibiř, do Mongolska a na Dálný východ. V jižněji položených oblastech Evropy se vyskytuje v horských oblastech (Východní Alpy, Karpaty). U nás se v minulosti vyskytoval v Pošumaví, na Slovensku dosud roste asi na 10 lokalitách v podhůří Západních a Vysokých Tater.

Ekologie: Roste na vlhkých loukách a rašeliništích, především v podhůří, vystupuje však až do hor. Kvete od července do srpna.

Popis: Vytrvalá bylina, 30–100 cm vysoká. Lodyha je přímá, lysá, mnohdy načervenalá, přízemní listy v růžici, řapíkaté, peřenodílné, až 30 cm dlouhé a 4 cm široké, lodyžní listy jsou menší, vstřícné, přisedlé. Květenstvím je hrozen i více než 20 cm dlouhý, koruna je skoro 4 cm dlouhá, žlutá, na okraji dolního pysku fialově červená, při květu téměř celou dobu uzavřená. Plodem je tobolka.

Ohrožení a ochrana: V ČR druh vyhynul patrně v šedesátých letech minulého století (A1), zákon jej stále chrání v kategorii kriticky ohrožených druhů (§1), na Slovensku je řazen k ohroženým a zákonem chráněným druhům (EN/§). Chráněným druhem je i v Německu.

Pedicularis sceptrum-carolinumPedicularis sceptrum-carolinum
Pedicularis sceptrum-carolinum
Pedicularis sceptrum-carolinum

Fotografoval Jindřich Houska, dne 7. 8. 2005 (Norsko, NP Rago).