Čeleď: Rutaceae Juss. – routovité
Phellodendron amurense

Rozšíření: Druh je původní v severovýchodní Asii – Mandžusko, východní Čína, Korea, Japonsko, ruský Dálný východ, Tchaj-wan. V České republice ho můžeme roztroušeně najít v parcích a arboretech.
Ekologie: Ve svém původním areálu roste v horách. Preferuje vlhká místa nedaleko potoků. V kultuře se mu dobře daří na vhlčích hlubších půdách.
Popis: Korkovník amurský dorůstá do výšky 12–15(–23) m. Vyznačuje se krátkým kmenem a širokou, deštníkovitě rozvětvenou korunou. Lichozpeřený list je až 35 cm dlouhý, se 13 vejčitými až kopinatými lístky. Lístky jsou na líci leskle sytě zelené a lysé a na rubu modrozelené, s chloupky v bázi středního žebra. Listy velmi brzy na podzim žloutnou a po rozemnutí velmi nepříjemně páchnou. Pupeny jsou obklopeny listovou jizvou. Charakteristický je svou kůrou, která je v mládí stříbřitě šedá a později se mění v šedohnědou, silnou a korkovitou borku s vystouplými hřebeny. Velmi malé samčí i samičí květy se objevují v latnatém květenství uprostřed léta, nejčastěji v červnu. Plodem jsou černé, silně aromatické, 1 cm široké peckovice, které dozrávají v říjnu a zůstávají dlouho na stromě.
Využití: Dříve se korkovník hospodářsky využíval. Z jeho borky se dělala korkovitá drť, ze které se lisovaly zátky.
Phellodendron amurensePhellodendron amurense
Phellodendron amurense

Fotografováno dne 25. 9. 2006 (Liptál).