Syn.: Pimpinella saxifraga var. major L., Pimpinella major (L.) Huds. subsp. major, Pimpinella magna L., Pimpinella major subsp. sambucifolia Fröhner
Česká jména: bedrník velký (Presl 1819), bedrník veliký (Presl 1846), bedrník větší (Kubát 2002)
Slovenská jména: bedrovník väčší (Marhold-Hindák 1998)
Čeleď: Apiaceae Lind. – miříkovité
Pimpinella major
Rozšíření: Evropa, na sever nejdál v jižním Švédsku, v jižním Finsku a na jihu Velké Británie, na jihu roste po střední Španělsko, jižní Itálii a střední Bulharsko. Východní hranice rozšíření prochází Pobaltím a západním Ruskem. U nás roste roztroušeně až hojně.
Ekologie: Bedrník větší se vyskytuje na vlhčích loukách, v křovinách, v sadech, v příkopech, na lesních cestách apod. Nejčastěji na čerstvě vlhkých, hlinitých a živinami bohatých půdách. Diagnostický druh svazu Arrhenatherion a Calamagrostion arundinaceae.
Pimpinella major
Popis: Vytrvalá bylina, s přímou 40–120 cm vysokou lodyhou, která je lysá nebo roztroušeně chlupatá, dutá a výrazně hranatě rýhovaná. Listy jsou lysé nebo krátce chlupaté. Přízemní a dolní listy jsou 20–30 cm dlouhé, jednoduše lichozpeřené, nejčastěji s 2–4 jařmy vejčitých, nebo kopinatých lístků. Ty jsou hrubě nepravidelně zubaté a na svrchní straně sytě až tmavě zelené. Koncový lístek bývá zpravidla trojlaločný. Střední a horní lodyžní listy jsou menší, tvarově však stejné. Okolíky jsou v mládí nící a jsou složené z 9–15 okolíčků, které mají 14–26 květů. Korunní lístky jsou bílé nebo světle růžové. Plodem je široce vejcovitá dvounažka. Kvete od června do září.
Pimpinella major
Pimpinella major
Fotografováno ve dnech 22. 8. 2008 a 23. 8. 2009 (Liptál).