Syn.: Potamogeton purpurascens Seidl ex J. Presl et C. Presl, Potamogeton rufescens Schrad. ex Cham.
Česká jména: rdest červený (Opiz 1852), rdest alpský (Dostál 1950, Dostál 1989, Kubát 2002)
Slovenská jména: rudavec alpský (Dostál 1950), červenavec alpínsky (Marhold-Hindák 1998)
Čeleď: Potamogetonaceae Bercht. et J. Presl – rdestovité
Potamogeton alpinus
Rozšíření: Tento rdest je rozšířen po celé severní části Evropy a Asie, v Severní Americe, zasahuje i na jihozápad Grónska. U nás roste ojediněle v českých příhraničních horách, na Třeboňsku, Českolipsku a Českomoravské vrchovině. Neroste na Moravě ani ve Slezsku. Na Slovensku se vyskytuje na Oravě.
Ekologie: Rdest alpský roste ve stojatých až rychle tekoucích vodách s nepříliš hlubokou vodou (10–130 cm) – rašelinné tůňky, rybníky, potoky, mrtvá říční ramena. Voda musí být čistá, vyskytuje se v pásmu od nížin do hor. Kvete od června do září.
Popis: Vodní rostlina s většinou ponořenými listy, někdy vzplývavými. Ponořené listy přisedají k lodyze, jsou podlouhle kopinatého tvaru a dlouhé až 15 cm. Horní vzplývavé mají kratičký řapík. Lodyha a listy mají načervenalou barvu. Květenství vystupuje nad hladinu jako tlustý klas.
Ohrožení a ochrana: Rdest alpský patří vzhledem k vazbám na čisté prostředí k silně ohroženým druhům (C2b), ve stejné kategorii je chráněn i zákonem (§2). Ve slovenském Červeném seznamu je uveden jako kriticky ohrožený (CR), recentně roste na Oravě. Zákon jej u našich východních sousedů chrání (§).
Potamogeton alpinusPotamogeton alpinus
Potamogeton alpinus
Fotografováno v září 2005 (Slavkovský les, povodí Lobezského potoka).