Syn.: Potamogeton fluitans auct. non Roth, Potamogeton petiolaris C. Presl, Potamogeton americanus Cham. et Schltdl., Potamogeton leschenaultii Cham. et Schltdl.
Čeleď: Potamogetonaceae Bercht. et J. Presl – rdestovité
Potamogeton nodosus
Rozšíření: V Evropě (kromě severu), Makaronésii, východní Africe a na Madagaskaru, v jižní a střední Asii, Austrálii, Tichomoří, Střední a Jižní Americe (Venezuela, Brazílie), Severní Americe (USA s přesahem na jih Kanady). V ČR poměrně vzácně v mírně tekoucích vodách, od nížin do pahorkatin.
Potamogeton nodosus
Ekologie: Mírně tekoucí vody, v létě vyhřáté, s bahnitým dnem, dále také kanály, zřídka i pískovny.
Potamogeton nodosus
Popis: Vodní rostlina s oddenkem. Lodyha až 200 cm dlouhá. Má nápadnou heterofylii, ponořené listy jsou jednoduché, střídavé, řapíkaté, 9–20 cm dlouhé, brzy odumírající. Plovoucí listy jsou řapíkaté, eliptické, 3–15 cm dlouhé. Palisty vytváří nenápadný jazýček. Květy v 2–7 cm dlouhých klasech na dlouhých stopkách. Okvětí tvořeno 4 zelenavými, většinou neopadavými lístky. Plodem je 3–4 mm dlouhá zelená nažka, na vrcholu s krátkým zobánkem. Netvoří turiony.
Ohrožení a ochrana: Ohrožený druh květeny ČR (C3), na Slovensku je z hlediska ohrožení hodnocen jako potenciálně zranitelný (NT).
Využití: Někdy se prodává do zahradních jezírek.
Potamogeton nodosusPotamogeton nodosus
Potamogeton nodosus
Potamogeton nodosus
Fotografováno ve dnech 2. 9. 2009 (Labe u Chvaletic), 22. 9. 2009 (na písníku u Stéblové) a 25. 9. 2009 (z písníku Hrádek).